Geri Dön
GündemKovid gezginleri nereye gidiyorsunuz?

Kovid gezginleri nereye gidiyorsunuz?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de vakaların yüzde 40’ının İstanbul’da bulunduğunu açıklamıştı. Ancak vatandaşları bu da durdurmadı. Sokağa çıkma yasağına rağmen kentte gezmekten geri durmayanların bahanesi de hazır:  Ramazan alışverişi yapıyorum. Hava çok güzel tur atıyorum. İşlerimi halletmek için dışarıdayım. Kimse ‘Nereye gidiyorsun’ demedi

Kovid gezginleri nereye gidiyorsunuz?

Koronavirüs vakalarının artışıyla birlikte İstanbul yüksek riskli şehirler arasına girince hafta sonu sokağa çıkma yasağı getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceki gün Türkiye’deki Kovid-19 vakalarının yüzde 40’ının İstanbul’da bulunduğunu açıklamıştı ancak buna rağmen vatandaşlar yasakları ihlal etmekten geri durmadı. Hafta sonu İstanbul’un bütün ilçelerinde yabancı turistlerin yanında Türk vatandaşları da sokaklara çıktı. Denetimlerin çok az olduğunu gördüğümüz ilçelerde sokağa çıkan herkesin bir bahanesi var. Sokağa çıkan yabancı turistlerin de maske ve sosyal mesafe kuralını hiçe saydıklarına şahit olduk. İstanbul’un hafta içi en yoğun insan kalabalığının olduğu ilçelerde yasağa rağmen tablo yine aynı. Milliyet olarak istanbul’un merkezi noktalarında durumu yerinde gözlemledik. 

‘Peynir alacağım’

İlk durağımız İstiklal Caddesi’ydi. Caddede turist yoğunluğu vardı. Bazıları maskelerini çene altında tutarken, sosyal mesafeye uyan yoktu. Konuştuğumuz bazı kafe çalışanları ise gelenlerin arasında çok fazla Türk’ün de olduğunu söyledi. Yabancı turistlerin yanında sokağa çıkan Türk vatandaşlarından Ömer Bağcı ve Mehmet Aktürk isimli iki arkadaş Mersin’den İstanbul’a gezmeye gelmiş. İstiklal’de gezen iki arkadaş “Yasağa rağmen neden dışardasınız?” diye sorduğumuzda sivil polis zannedip kaldıkları otelde kendilerine çıkarılan izin belgesini gösterdi. Gazeteci olduğumuzu söylediğimizde, “Hava çok güzel olduğu için tur atmaya çıktık. Sabahtan beri geziyoruz, ilk kez siz durdurdunuz” dedi. İsmini vermek istemeyen ve maske takmayan bir vatandaş da “İşlerim var, onları halletmeye çıktım. Hafta içi çalışıyorum. İşimi halledince eve gideceğim” diyerek bahanesini söyledi. Tarlabaşı’nda İstiklal’e gezmeye gelen Yüksel Yüksek ise, “Engelliyim, bacaklarım açılsın diye yürümeye çıktım. Hem de biraz hava alıyorum. Yasak olduğunu biliyorum. Engelli kartım var. Kimseye yanaşmadan yürüyorum” dedi. Eminönü’ne gidenler de vardı. Onlardan biri de Osman Geçişli. Erzurum’dan gelen Geçişli, “Dolaşmaya çıktım. Yasak olduğunu biliyorum. Kurallara uyuyorum. Eminönü’ne gidiyorum şimdi. Peynir, zeytin alacağım” dedi.

Sahiller de doluydu

Sonraki durağımız ise Eminönü oldu. Vapur iskeleleri önünde insan yoğunluğunun fazla olduğu Eminönü’nde oturma alanlarında yasağa rağmen gezmeye gelen Türkler vardı. Zeytinburnu’ndan arkadaşıyla birlikte ramazan alışverişi için Eminönü’ne geldiğini söyleyen Ahmet Vardar’ın bahanesi ise bizi şaşırttı: “Ramazan alışverişi için Mısır Çarşısı’na geldim. Çarşının kapalı olduğunu bilmiyordum. Şimdi arkadaşımızı bekliyoruz. Hava güzel, hem de sahilde hava alıyoruz. O gelsin işimizi halledip gideceğiz” derken, Vardar’ın arkadaşı Samet Çetin de, “Ramazan alışverişine geldik. Bugün yasak biliyorum. Daha sakin olur diye düşündük. Kapalı olduğunu bilmiyorduk.”

Güzel havada gezip fotoğraf çekmek için arkadaşıyla Eminönü’ne geldiğini belirten soyadını vermek istemeyen Veysel isimli vatandaş da, “Bağcılar’da oturuyorum. Haftanın beş günü çalışıyoruz. Tekstil işi yapıyoruz. Arkadaşlar gelecek, onları bekliyoruz. Herkes dışarıda, sadece biz değil ki. Yasak olduğunu biliyoruz. Kimse bizi durdurup ‘Nereye gidiyorsun’ demedi” dedi. Galata Kulesi çevresinde fotoğraf çeken Meliha Akın ise, evde çok sıkıldığını belirterek, “Kasımpaşa’da oturuyorum. Biraz hava almaya çıktım” dedi.

Kovid gezginleri nereye gidiyorsunuz

TAHTAKALE-19

Bu fotoğraf, Eminönü, Tahtakale’de geçen cuma günü çekildi. Her zaman olduğu gibi kalabalık grupların olduğu Tahtakale’ye gidenler sadece gıda alışverişi değil “virüs alışverişi” de yaptı.

MEMLEKETTEN ERZAK GELDİ

‘Ne varsa aldık geldik’

İstanbul Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda memleketlerinden erzak getiren vatandaşların yoğunluğu vardı. Hem ramazan ayı hem de ekonomik sıkıntılar nedeniyle vatandaşlar, memleketlerinde çuvallara doldurdukları erzakları otobüslerle İstanbul’a getirdi. Diyarbakır’dan gelen Fırat Yağlı, “Ne varsa getirdik. Sütten, yoğurttan ete kadar her şey var bu çuvallarda. Ramazan burada bunlarla geçecek” dedi. Adana’dan gelen Ceylan İnce ise “Zeytin, zeytinyağı, salça, nohut, fasulye. Her şeyi getirmeye çalıştık” derken Gaziantep’ten gelen Adem Kurnaz ise şunları dedi:

“Çuvallar, koliler dolu. Salça, patlıcan, fındık, fıstık getirdik. Bayram geliyor biz de ramazana hazırlık diyelim. Gittik, erzağımızı aldık geldik. Gıda olarak bütün ihtiyaçlarımız görüldü.” l DHA

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARDI: Kalabalık iftar sofrası kurmayın

Sağlık Bakanlığı, ramazan ayında oruç tutacak vatandaşlara beslenme ve salgın döneminde alınacak tedbirlerle ilgili önerilerde bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, oruç tutacak vatandaşların ay boyunca yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmesi ve sahur öğününü atlamaması tavsiye edildi. Açıklamada, yeni tip koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla alınan tedbirlere uygun hareket edilmesi, kalabalık iftar sofralarının kurulmaması ve sosyal mesafe kuralına azami özen gösterilmesi istendi. Açıklamada, “Oruç tutacak vatandaşlarımız ramazan ayı boyunca yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Sahur öğünü atlanmamalıdır. Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir” denildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Hızlı şekilde, yüksek miktarda besin tüketilmemeli. İftar ile sahur arasında en az 2 litre su içilmeli

İftar ve sahurda kan şekerini birden yükseltmeyen, uzun süre tokluk hissi sağlayan, yavaş sindirilen proteinli ve lifli gıdalar, tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller, süt ürünleri, yumurta, bal, taze sebze ve meyveler, şekersiz hoşaf veya komposto, hurma, ceviz, kavrulmamış fındık veya badem tercih edilmelidir.

İftardan sonra sütlü tatlılar, meyve, hoşaf veya komposto tercih edilmelidir. l AA

‘İstanbul’da virüsü kapmama şansınız çok düşük’

Türkiye’de günlük koronavirüs vaka sayıları 55 binin üzerine çıktı. Kovid-19 kaynaklı ölümler de 200’ün üzerinde. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere bilim insanlarının topluma uyarıları da sürüyor. Sosyal mesafeye dikkat edilmesi, maske kullanılmasına özen gösterilmesi uyarıların başında geliyor. Ancak 15.46 milyon nüfuslu, gün içinde aktif olmak zorunlu nüfusun da yüksek olduğu İstanbul’da bireysel önlemler bile kimi zaman virüsün bulaşmaması engellemiyor. “İstanbul’da sokağa çıktığınızda, metroya bindiğinizde, otobüse bindiğinizde virüsü kapmama şansınız çok düşük” diyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de tespit edilen aktif koronavirüs vakalarının çoğunun İstanbul’da olduğu konusunda uyarıda bulundu:

“İstanbul’dan başka yerlere yayılıyor. Halk arasında İstanbul için ‘Türkiye’nin Vuhan’ı’ deniyor. İstanbul’da sokağa çıktığınızda, metroya bindiğinizde, otobüse bindiğinizde virüsü kapmama şansınız çok düşük. Birçok pozitif çıkan kişilerin hikâyesine bakıyoruz; evden çalışıyor, hiç dışarı çıkmamış, bir kere markete gitmiş ve bütün aile pozitif. Böyle bir durumda İstanbul’da her dışarı çıkıp, adım attığınızda dikkatli olmak lazım hatta evde dikkatli olmak lazım.” l DHA

 

Gökyüzünde 'Starlink' heyecanıBursa'nın İnegöl ilçesinde 21.30 ile 22.00 saatleri arasında gökyüzünde görülen ışıklı cisimler şaşkınlığa yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet