Geri Dön
GündemKült filmlerin ev sahibi Beyoğlu

Kült filmlerin ev sahibi Beyoğlu

Geçmişten bugüne birçok film sahnesine ev sahipliği yapan Beyoğlu’nun, bu özel noktalarını bir de yüksek çözünürlüklü sahnelerle karşılaştırarak görmek için yapılan ‘Google Photos ile Filmlerle Beyoğlu’ etkinliği, geçen çarşamba günü gerçekleşti.

Kült filmlerin ev sahibi Beyoğlu

Etkinlik ‘Salak Milyoner’in, ‘Banker Bilo’nun sahnelerinin çekildiği Pera Palas’tan ‘Organize İşler’e ev sahipliği yapan Ara Kafe’ye, ‘Kapıcılar Kralı’ ve ‘Çöpçüler Kralı’nın sahnelerine mekân olan Cihangir’deki Güneşli Sokak’tan ‘Neşeli Günler’in geçtiği Asri Turşucu’ya kadar geniş bir rotayı kapsadı. Bu sayede basın mensupları çekimlerin yapıldığı mekânları görme ve onları telefonlara yüklenen sahnelerle birebir karşılaştırma şansı yakaladı. Nilay Örnek’in rehberliğinde gerçekleşen tur boyunca katılımcılar General Mobile GM6 ile çektikleri fotoğraflara daha sonra Google Photos üzerinden ulaşabildi. Beyoğlu’nda çekilen filmlerden sahnelere ve etkinliğe ait fotoğraflara #googlephotosfilmlerlebeyoglu etiketi üzerinden ulaşılabilir.

Turistik bir apartman

Kült filmlerin ev sahibi Beyoğlu

‘Muhsin Bey’ filminden birçok sahnenin çekildiği Doğan Apartmanı yıllardır değişmeyen, turistik bir mekân. “Bir apartman nasıl turistik olabilir?” diye soranlar için cevabımız şöyle: Mimarisiyle, içinde biriktirilen anılarla... Bulunduğu sokak da turistlerin çekim merkezi.

Yıllardır aynı

Ferzan Özpetek’in ‘İstanbul Kırmızı’ ve Atıf Yılmaz’ın 1987 tarihli ‘Hayallerim Aşkım ve Sen’ filmlerinden sahnelerin çekildiği, Asmalımescit’te Sofyalı Sokak’ın köşesinde duran restoran Helvetia’yı etkinlikle beraber ziyaret ettik. Burası yıllara meydan okuyor.

Cihangir’in simgelerinden

Asri Turşucu, hâlâ yerinde ve son derece lezzetli turşularıyla gördüğü ilgiyi sonuna kadar hak eden bir mekân. ‘Neşeli Günler’in izleyenlerine hem komik hem de ağız sulandıran sahneler yaşatan Asri Turşucu, Cihangir’in simgelerinden.

Köşeden Kemal Sunal çıkacak gibi

Cihangir’deki Güneşli Sokak’ta yürürken ‘Kapıcılar Kralı’ ve ‘Çöpçüler Kralı’nı hatırlamamak imkansız... Sanki Kemal Sunal köşeyi dönecek ya da Şener Şen pencerelerden birinden başını çıkarıp sokağa doğru bağıracak gibi... 40 sene sonra aynı sokakları yürürken ufak tefek değişiklikleri gördükçe hüzünlensek de, yaşadığımız nostaljiyle gülümsememek elde değil.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Amcadan 'şaka' kazası! Scooter kullanan yeğenine çarptıİstanbul Esenyurt'ta, yolda scooter kullanan yeğenini gören amca, şaka yapmak için otomobilini gencin üzerine sürdü. Otomobilin çarptığı scooterdaki yeğen, yere düşerek yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner