Geri Dön

Kürtaj haktır, karar kadının

Uluslararası kürtaj hakkı grubu Women on Waves Suriyeli mülteci kadınlar için Türkiye’de.

Kürtaj haktır, karar kadının


Uluslararası kürtaj hakkı grubu Women on Waves (Dalgalar Üstündeki Kadınlar) düzenledikleri gemi kampanyaları ile tanınıyor. Kütrajın yasak veya kısıtlı olduğu ülkelerdeki limanlara giderek kürtaj konusunda kamuoyu oluşturan grup, Suriyeli mülteci kadınlar için Türkiye’ye geldi. Bir haftalık Türkiye ziyaretine İstanbul’dan başlayan Women on Waves ekibi, Antep ve Urfa’ya da giderek kadınlara ve sağlık çalışanlarına üreme sağlığı, üreme hakları, medikal kürtaj ve doğum konrolü hakkında bilgi verecek.
İstanbul Vardar Palaca Hotel’de gerçekleşen toplantıda konuşan Women on Waves aktivisti ve doktoru Marlies Schellekens, çatışma ve şiddetin olduğu bölgelerde elenen ilk gündemin kadın hakları olduğunu belirterek Suriye’li mülteci kadınların durumuna değindi. Schellekens, “Eğer bir savaş suçu olan tecavüzden bahsediyorsak, bunun sonucu olan istenmeyen gebelikler ve kürtajdan da bahsedebilmeliyiz” dedi. Kürtajın bir hak olduğunu belirten Schellekens her kadının bu konu hakkında kendi kararını vermesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi açılışta iki sektöre dikkat çektiSon dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferans yöntemiyle katıldığı Konya Ovası Sulaması 1. 2. ve 3. Kısım Sulamaları Hizmete Alma Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan salgın döneminde iki sektörün öne çıktığını, bu sektörlerin sağlık ve gıda olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber