Geri Dön
Gündem‘Kuşlar’ 3 yıl sonra göklerde

‘Kuşlar’ 3 yıl sonra göklerde

Sanatçı Kuzgun Acar’ın ‘Kuşlar’ adlı eseri, restorasyon çalışmasının ardından tekrar sergileniyor. Eser, 2013’te korumaya alınmıştı

‘Kuşlar’ 3 yıl sonra göklerde

Türkiye’deki heykel sanatının önemli isimlerinden Kuzgun Acar’ın, 1967 yılında İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’na yerleştirilen ‘Kuşlar - Soyut Kompozisyon’ isimli eseri, üç yıllık bir restorasyon çalışmasının ardından yeniden sergileniyor.

Eser yarından itibaren 23 Ekim’e dek Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Eser, zaman içinde gördüğü doğal tahribat sebebiyle 2013 yılında Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından izinle yerinden çıkarılıp restorasyon amacıyla korumaya alınmıştı.

‘Özel ve öncü bir nitelik’
İstanbul’da modern mimarinin öncü yapılarından olan İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nın (İMÇ) maddi katkıları ve Fatih Belediyesi’nin lojistik desteğiyle Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından başarıyla yürütülen proje kapsamında restore edilen eser, daha sonra İMÇ’deki asıl yerine yerleştirilecek. S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer eserle ilgili, “Günümüzde yapılan bu kadar çok ticari projede maalesef sanat eserlerine rastlamamız pek mümkün olmuyor. Düşünün ki bu heykel 60’lı yıllarda yapıldı. Bu önemli eser, sanatın kamusal alanda, ticari bir yapı çerçevesinde varlık göstermesi konusunda özel ve öncü bir nitelik taşıyor. Heykel sanatının kitlelerle iletişim kurmasını sağlayan önemli açılımlardan biri olan ‘Kuşlar - Soyut Kompozisyon’ eserini müzemizde sergileyecek olmaktan, bu vesileyle ne üzücüdür ki çok genç yaşta aramızda ayrılmış olan Kuzgun Acar’ı ölümünün 40. yılında anıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Koronavirüse rağmen termal otelde müzikli eğlenceAfyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde termal bir otelde koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen yaklaşık 15 kişilik grup, maske ve sosyal mesafe kuralını ihlal ederek, müzik eşliğinde eğlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet