Geri Dön

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman? KYK ek yurt başvuruları...

KYK ek yurt başvuruları yarın sona erecek. KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman alınmaya başlayacağı da merak ediliyor. Henüz net bir tarih verilmese de kısa sürede KYK burs ve kredi başvurularıyla ilgili açıklama yapılması bekleniyor.

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman? KYK ek yurt başvuruları...

KYK burs başvurularının ne zaman başlayacağı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. KYK yurt başvuru kayıt işlemlerinin sona ermesinin ardından burs ve kredi başvurularının da başlaması bekleniyor.

30 Haziran 2017 tarihinden sonra yatay/dikey geçiş yapan, ek kontenjan ve özel yetenek sınavı ile bir yükseköğrenim programına yerleşen öğrenciler, sağlık lisans tamamlama öğrencileri ve yüksek lisans/doktora öğrencilerinin yurt başvuruları yine e-devlet üzerinden alınacak. Başvurular 8 Ekim saat 23.59’a kadar yapılabilecek.

Ülkemize kendi imkânları ile gelen yabancı uyruklu öğrencilerin yurt başvuruları da yine aynı tarihler arasında http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresi üzerinden alınacak.

Öğrenim bilgilerinin YÖK bilgi siteminden alınması sebebiyle öğrencilerin e-Devlet’te yer alan öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor. Okul/bölüm bilgilerinde yanlışlık olan öğrenciler, üniversitenin öğrenci işleriyle görüşerek bilgilerini düzelttirebiliyor.

Başvuru sırasında yaşanabilecek sorunlarla ilgili KYK’nın Kurumsal İletişim Merkezi 444 1961 ya da resmi Twitter destek hesabı KYK_DESTEK, haftanın yedi günü 24 saat hizmet veriyor.

Yurt için başvuran öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, KYK tarafından 11 farklı kamu kurum ve kuruluşu nezdinde araştırılacak olup başvuru sonuçları ilerleyen günlerde kurumsal internet adresinden (http://yurtkur.gsb.gov.tr/) ve kurumsal sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

KYK YURT BAŞVURULARI İÇİN TIKLAYINIZ..

ÖNCELİKLİ BURS VE KREDİ ALAN ÖĞRENCİLER

Kredi/burs başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihlerde internet üzerinden alınmaktadır. İnternet başvuru ekranında ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte olup bu bilgiler kamu kurumları bilgileri ile karşılaştırılarak teyidi alınmaktadır. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmektedir. Durumu mevzuata uygun bütün öğrenciler öğrenim kredisi alabilirler.

*Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
*Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
*Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
*Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
*Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme *Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
*Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
*“Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular,
*ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler
öncelikli olarak burs almaktadırlar.

BURS VE KREDİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILIYOR?

Kurumumuzdan ilk defa burs/kredi alacak olan öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılının ocak ayı itibariyle ödeme yapılmakta iken, 2016-2017 öğretim yılında kurumumuzdan ilk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılacaktır. Kurumumuzdan burs/kredi alan öğrencilere, TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

HANGİ DURUMLARDA BURS KESİLİR?

*Başarısız olması,
*Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
*Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
*Öğretim kurumunun kapatılması,
*Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
*Kesin hükümle mahkûm olması, hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

Osmaniye'de iki otomobil çarpıştıOsmaniye'de iki otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber