Geri Dön

Leyleklere, 3D protez bacak yaptı

FMV Ayazağa Işık Lisesi 10. sınıf öğrencisi Kerem Topalismailoğlu, IB Diploma Programı çerçevesinde engelli hayvanlar için “For Power Paws” adını verdiği CAS projesi başlattı.

Leyleklere, 3D protez bacak yaptı

Yaratıcılık, Etkinlik ve Toplum hizmeti kelimelerinin ilk harflerinden oluşan CAS’ın temel amacı öğrencilerin yaşayarak ve tecrübe kazanarak öğrenmelerini sağlamak.

Bu kapsamda Topal-ismailoğlu’nun 3D yazıcıda ürettiği protezler leylekler üzerinde uygulandı. Göç yolu olan İstanbul’da elektrik tellerine çarparak ayağı sakatlanan leyleklerin anatomik yapısına uygun olarak, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi işbirliğiyle geliştirilen protez, bir leylek üzerinde başarıyla uygulandı.

Topalismailoğlu, bacağını kaybeden hayvanlar için az maliyetli bu ürünle engelli hayvanların hayatını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Çorum'da bir çiftçinin tarlasında bulduğu gök taşına 68 bin dolarlık teklif geldi!Çorum'un Alaca ilçesinde çiftçi Mutlu Yılmaz, geçen yıl Nisan ayında nohut ektiği sırada tarlasında bulduğu 68 kiloluk gök taşına gözü gibi bakıyor. Yılmaz, dünya literatürüne 'Gerdekkaya' ismiyle giren Türkiye'nin en büyük üçüncü gök taşını, değeri verildiğinde satmak istiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber