Geri Dön
GündemLYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? - ÖSYM'den LYS tercih açıklaması

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? - ÖSYM'den LYS tercih açıklaması

LYS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak edilen konuların başında geliyor. Binlerce aday hayalindeki üniversiteye yerleşebilmek için LYS tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. İşte ÖSYM'nin üniversite tercih sonuçlarını açıklayacağı tarih.

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? - ÖSYM'den LYS tercih açıklaması

LYS tercihleri 26 Temmuz'da son buldu ve gözler üniversite tercih sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağına çevrildi. 18-26 Temmuz tarihleri arasında alınan üniversite tercihlerinin sonuçları ise henüz açıklanmadı. LYS tercih sonuçları ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden duyurulacak.

LYS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

YERLEŞTİRME SONUÇLARI 8 AĞUSTOS'TA

Yerleştirme sonuçlarının 8 Ağustos'ta "https:/sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden açıklanacağını bildirdi.

Üniversite kayıtları internet üzerinden ve üniversite tarafından yapılacak. İnternet üzerinden başvuruları 11-16 Ağustos tarihleri arasında e-Devlet üzerinden, üniversiteler üzerinden kayıtlar ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

LYS üniversite tercih sonuçları ÖSYM sonuç açıklama sistemi üzerinden erişime açılacak. Adaylar kullanıcı bilgileri ile sisteme girecek ve sorgulama yapabilecekler. Tercih sonuçları adreslere postalanmayacak.

LYS NEDİR?

LYS, 5 oturumdan oluşur. Bu oturumlar uygulanma sırasına göre; LYS-1, LYS-5, LYS-4, LYS-3 ve LYS-2 şeklinde sıralanır. Her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. Bu sınavlar aynı anda yapılmaz fakat aynı gün içerisinde yapılabilir. YGS'yi geçen her kişi istediği her sınava girebilir. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre üniversiteler (TC dahilindeki) adayları seçerken alanlarına yönelik olarak adayları seçerler ve bu yönde belirli puan türleri oluşturlar.

Adaylar kendi alanları dahilinde veya kendi alanları dışında bir üniversite tercih edebilirler. Sınavların türlerine göre soru dağılımları ve süreleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

LYS 1: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Matematik, Geometri.
LYS 2: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Fizik, Kimya, biyoloji.
LYS 3: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I).
LYS 4: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Tarih, Coğrafya(II), Felsefe
LYS 5: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Yabancı Dil

30 Temmuz koronavirüs tablosu belli oldu! İşte günlük vaka sayısı...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 256 bin 460 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 83 kişinin testi pozitif çıktı, 69 kişi hayatını kaybetti. Kovid-19'la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 424 bin 550 aşı uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet