Geri Dön

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? - ÖSYM'den LYS tercih açıklaması

LYS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak edilen konuların başında geliyor. Binlerce aday hayalindeki üniversiteye yerleşebilmek için LYS tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. İşte ÖSYM'nin üniversite tercih sonuçlarını açıklayacağı tarih.

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? - ÖSYM'den LYS tercih açıklaması

LYS tercihleri 26 Temmuz'da son buldu ve gözler üniversite tercih sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağına çevrildi. 18-26 Temmuz tarihleri arasında alınan üniversite tercihlerinin sonuçları ise henüz açıklanmadı. LYS tercih sonuçları ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden duyurulacak.

LYS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

YERLEŞTİRME SONUÇLARI 8 AĞUSTOS'TA

Yerleştirme sonuçlarının 8 Ağustos'ta "https:/sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden açıklanacağını bildirdi.

Üniversite kayıtları internet üzerinden ve üniversite tarafından yapılacak. İnternet üzerinden başvuruları 11-16 Ağustos tarihleri arasında e-Devlet üzerinden, üniversiteler üzerinden kayıtlar ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

LYS üniversite tercih sonuçları ÖSYM sonuç açıklama sistemi üzerinden erişime açılacak. Adaylar kullanıcı bilgileri ile sisteme girecek ve sorgulama yapabilecekler. Tercih sonuçları adreslere postalanmayacak.

LYS NEDİR?

LYS, 5 oturumdan oluşur. Bu oturumlar uygulanma sırasına göre; LYS-1, LYS-5, LYS-4, LYS-3 ve LYS-2 şeklinde sıralanır. Her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. Bu sınavlar aynı anda yapılmaz fakat aynı gün içerisinde yapılabilir. YGS'yi geçen her kişi istediği her sınava girebilir. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre üniversiteler (TC dahilindeki) adayları seçerken alanlarına yönelik olarak adayları seçerler ve bu yönde belirli puan türleri oluşturlar.

Adaylar kendi alanları dahilinde veya kendi alanları dışında bir üniversite tercih edebilirler. Sınavların türlerine göre soru dağılımları ve süreleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

LYS 1: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Matematik, Geometri.
LYS 2: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Fizik, Kimya, biyoloji.
LYS 3: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I).
LYS 4: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Tarih, Coğrafya(II), Felsefe
LYS 5: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Yabancı Dil

Enes Batur iddialara yanıt verdiEnes Batur cep telefonuyla çektiği bir açıklama videosunu sosyal medya hesaplarından paylaştı. Batur, karantinadan kaçtı iddialarına yanıt verdiği videosunda şu ifadelere yer verdi:"Benimle ilgili asılsız şeyler paylaşılıyor. Olayı en başından beri anlatıyorum. Cumartesi günü ateşlendiğim için sabah saatlerinde korona testi yapılmaya gittim hastaneye, test yapıldım. Test yapıldıktan sonra direk eve geldim. Akşam saatlerinde test sonuçlarım pozitif çıktı. O günden bu güne kadar hiçbir şekilde evden çıkmadım. Buna şerefim ve namusum üzerine yemin ederim. Kamera kayıtlarımız var, evden çıkmadığıma dair. HES uygulamam var, 7/24 konumumu gösteriyor. Şahitlerim var ve yemin ederim hiçbir şekilde evden çıkmadım."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber