Geri Dön
GündemLYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? - ÖSYM üniversite tercih sonuçları...

LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? - ÖSYM üniversite tercih sonuçları...

LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak sorusu merak konusu oldu. ÖSYM, LYS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurmuştu. Üniversite adayları LYS tercih sonuçları için geri sayıma başladı. İşte detaylar...

LYS tercih sonuçları saat kaçta açıklanacak? - ÖSYM üniversite tercih sonuçları...

Milyonlarca adayın beklediği LYS tercih sonuçları artık açıklanıyor. ÖSYM, yayınladığı duyuru ile LYS tercih sonuçlarının 8 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacağını belirtmişti. Üniversite adayları bu tarihi kilitlendi. Şimdi ise LYS tercin sonuçlarının saat kaçta açıklanacağını merak ediyorlar...

LYS TERCİH SONUÇLARINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

LYS tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz 8 Ağustos 2017 tarihinde ÖSYM’nin https:/sonuc.osym.gov.tr internet sitesinde yayınlanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, aday şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile sisteme giriş yaparak üniversite tercih sonuçlarını öğrenebilecekler.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

LYS tercih sonuçlarının ardından Üniversite kayıtları heyecanı başlayacak. Adaylar internet üzerinden üniversite kayıt işlemlerini yapabilecekleri gibi kazandıkları üniversiteye giderek de kayıt işlemi yapabilecekler. İnternet üzerinden başvuru yapacak olan adaylar 11-16 Ağustos tarihleri arasında, üniversiteler üzerinden başvuru yapacak olan adaylar ise 14-18 Ağustos tarihleri arasında başvuru yapabilecekler.

LYS NEDİR?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı olarak 2 farklı dönemde yapılan bir sınavdır. 2010 yılından itibaren uygulanan sınav sisteminin ilk aşaması olan YGS sınavı Mart ayının 2. Pazarı, İkinci aşaması olan LYS sınavı ise Haziran ayının 2. Hafta sonu başlayıp 5 oturumda yapılan bir sınavdır. YGS 160 sorudan oluşan 160 dakika süren tek oturum halinde yapılan sınav olup, sınava giren tüm öğrencilerin çözmesi gereken 4 testten oluşmaktadır.

Dil ve Anlatım’dan 40 soru
Temel Matematik’ten 40 soru ( ağırlıklı olarak 8 tanesi geometriden gelmektedir.)
Sosyal Bilimlerden 40 soru (Tarih 15, Coğrafya 12, Felsefe 8 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5 soru)
Fen Bilimleri’nden 40 Soru (Fizik 14, Kimya 13, Biyoloji 13) oluşmaktadır.

LYS-5 farklı oturumda yapılan bir sınavdır.

LYS-1 (Matematik – Geometri) ( Matematik 50 soru – Geometri 30 soru) (Matematik 75 Dakika – Geometri 60 Dakika)
LYS-2 (Fen Bilimleri) (Fizik 30 Soru – Kimya 30 Soru – Biyoloji 30 Soru) (Fizik 45 Dakika – Kimya 45 Dakika – Biyoloji 45 Dakika )
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya1) ( Edebiyat 56 Soru – Coğrafya1 24 Soru) (Edebiyat 85 dakika – Coğrafya1 35 Dakika)
LYS-4 (Sosyal Bilimler) (Tarih 44 Soru- Coğrafya2 14 Soru- Felsefe Grubu 32 Soru) (Tarih 65 Dakika- Coğrafya2 25 Dakika- Felsefe Grubu 45 Dakika) (Felsefe Grubunda 8 Psikoloji, 8 Mantık, 8 Sosyoloji ve 8 Din Kültürü sorusu sorulmaktadır.)
LYS-5 (Yabancı Dil Sınavı) (80 Soru – 120 Dakika) (Sınav İngilizce, Fransızca ve Almanca’ dan yapılmaktadır.)

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 büyükelçiye Osman Kavala tepkisi: İstenmeyen adam ilan edilmelerini istedimCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir Millet Bahçesi, İl Halk Kütüphanesi ve Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni'nde konuşma yaptı. 10 büyükelçinin Osman Kavala açıklamasına tepki gösteren Erdoğan, 'Gerekli talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim. Bunların bir an önce 'istenmeyen adam' ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz dedim. Türkiye'yi anlayacaksınız, bileceksiniz. Anlamadığınız gün terk edeceksiniz. Milletimize yan bakanla en ufak bir dostluğumuz olmaz.' ifadelerine yer verdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler