Geri Dön
GündemLYS tercihleri açıklandı mı? LYS tercih sonuçları ÖSYM'de olacak...

LYS tercihleri açıklandı mı? LYS tercih sonuçları ÖSYM'de olacak...

LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Milyonlarca üniversite adayı bu sorunun yanıtını merak ediyor. ÖSYM konu ile ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. LYS tercih sonuçları internet üzerinden sorgulanacak.

LYS tercihleri açıklandı mı? LYS tercih sonuçları ÖSYM'de olacak...

LYS tercih sonuçları henüz açıklanmadı. Üniversite adayları LYS tercih sonuçları için ÖSYM'nin resmi sitesinden bir an olsun ayrılmıyorlar. Diğer yandan sosyal medya hesaplarında ÖSYM'yi etiketleyerek paylaşımda bulunun sayısı giderek artmaya başladı. LYS heyecanı 3 Ağustos 2017 akşamı da devam ediyor.

LYS TERCİ SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

LYS tercih sonuçları açıklandığı zaman, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinde olacak. ÖSYM resmi duyuru ile sonuçları açıklayacak. Şu ana kadar herhangi bir duyuru yayınlanmadı.

LYS NEDİR?

LYS, 5 oturumdan oluşur. Bu oturumlar uygulanma sırasına göre; LYS-1, LYS-5, LYS-4, LYS-3 ve LYS-2 şeklinde sıralanır. Her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. Bu sınavlar aynı anda yapılmaz fakat aynı gün içerisinde yapılabilir. YGS'yi geçen her kişi istediği her sınava girebilir. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre üniversiteler (TC dahilindeki) adayları seçerken alanlarına yönelik olarak adayları seçerler ve bu yönde belirli puan türleri oluşturlar.

Adaylar kendi alanları dahilinde veya kendi alanları dışında bir üniversite tercih edebilirler. Sınavların türlerine göre soru dağılımları ve süreleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

LYS 1: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Matematik, Geometri.
LYS 2: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Fizik, Kimya, Biyoloji.
LYS 3: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I).
LYS 4: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Tarih, Coğrafya(II), Felsefe
LYS 5: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Yabancı Dil

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, "Ülkemize, Yeşil İklim Fonu'ndan, 3 milyar 157 milyon dolar kaynak sağlanmasıyla ilgili mutabakat zaptının imzalandığının müjdesini paylaşmak istiyorum." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler