Geri Dön
GündemMacaristan çözümü ‘çift soyad’da buldu

Macaristan çözümü ‘çift soyad’da buldu

Central European Üniversitesi, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bölümü öğretim üyesi ve Etgender Başkanı Doç. Dr. Andrea Petö, askeri çatışmalarda kadının rolünü Milliyet’e değerlendirdi

Macaristan çözümü ‘çift soyad’da buldu

Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği “Kadınların Karar Alma Süreçlerine Katılımı” konferansı için İstanbul’a gelen Petö, Türkiye’de ve dünyada kadın hakları konusundaki gelişme ve değişimleri Milliyet’e anlattı. Petö bir de soyadı konusunda ilginç bir öneride bulundu: “Çift soyad”. İşte Petö’nün anlattıkları:
- Türkiye’de kadına karşı şiddet mi yoksa görünürlük mü arttı?
Kadına şiddet artmadı ama daha görünür oldu. Bu feministlerin ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ve uluslararası yapıların konuya ilgisinin artması ile gerçekleşti. İstanbul Protokolu aile içi şiddete görünürlük kazandırdı.
- Türkiye’de kadınlar açısından en ciddi sorun sizce ne?
Son uluslararası verilere baktığımızda AB’de kadınların iş gücüne katılımında artış olduğunu, Türkiye’de ise düşüş yaşandığını görüyoruz. Kadınların iş gücüne katılımı sağlanmalı.
- Peki evlilik sonrası soyadı konusunda görüşleriniz...
Biz Macaristan’da iki soyad kullanıyoruz. Yani kadınlar erkeklerin soyadını alırken, erkekler de kadınların soyadını alıyorlar. Çocuklar da çift soyad ile doğuyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Kamyonetin devrilmesi sonucu 1 kişi yaralandı, 15 koyun telef olduKütahya'da küçükbaş hayvan yüklü kamyonetin devrilmesi sonucu 1 kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler