Geri Dön

Mağaralar turizme kazandırılıyor

Hakkari’de “Zap Vadisi Rekreasyon Alanı ve Sosyal Tesisleri Projesi” kapsamında yürütülen çalışmalar esnasında keşfedilen bazı mağaraların turizme kazandırılması hedefleniyor.

Mağaralar turizme kazandırılıyor

İl Özel İdaresi’nce hayata geçirilen projeyle Zap Vadisi’nde kurulacak sosyal tesis için çalışmalar sürüyor. Kentin girişindeki Depin bölgesinde yapılması planlanan seyir  tepesinin zeminindeki çalışmalar devam ederken Bay Köyü yakınındaki vadide bazı yeni mağaralar keşfedildi.

Mağaralarda incelemede bulunan Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Duruk, bundan sonra şehrin dışına çıkmaya gerek kalmadan Bay Kalesi’nin arka tarafında doğa yürüyüşü yapılabileceğini ve mağaraların gezilebileceğini dile getirdi. Duruk, şunları kaydetti: “Kentin giriş bölgesinde güzel destinasyon oluşturduk. Bölgede kır düğün salonu ile çay bahçesi, onun yukarısında bütün vadiyi tepeden gören yaklaşık 150 metre yükseklikte seyir terası oluşturacağız. 2 ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. Valimizin talimatlarıyla Depin  bölgesinde sürdürdüğümüz rekreasyon alanı ve köprü projemiz için de bugün itibarıyla ihaleye çıkacağız. Onu da eylüle kadar hazırlayıpHakkari’nin hizmetine sunacağız.”

Dedesine ait arsadan geçtiğini öğrendiği yolu 2'inci kez trafiğe kapattıİzmir'in turistik ilçesi Foça'da, 3 yıl önce tesadüf sonucu yolun kendisi dahil varislere ait arsa olduğunu öğrenen ve yolu kapatan Mahmut Limnili (58), kaymakamlık kararıyla açtırılan yolu bu kez mahkeme kararıyla kapattı. Mahmut Limnili, hukuka saygılı olduğunu, arsasının ancak bedeli ödenerek kamulaştırılabileceğini ama kendisinin temelde olan tarihi yapıyı gerekli izinleri alarak canlandırma niyetinde olduğunu dile getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet