Geri Dön
GündemMartıların ardından kürekçiler de döndü

Martıların ardından kürekçiler de döndü

Kadıköylülerin baş ağrısı Kurbağalıdere eski günlerine yakın. Islah çalışmaları sonucu martılar ve kefal balıklarından sonra kürek sporcuları da dereye dönüş yaptı.

Martıların ardından kürekçiler de döndü

 

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul - Kurbağalıdere’de 2016 yılında başlatılan ıslah çalışmaları meyvelerini veriyor. Eylül ayında derede görülen kefallerin ardından kürek ve kano sporcuları da dere çevresinde antrenman yapmaya başladı. Ürkütücü ağır koku artık hiç hissedilmezken, derenin etrafındaki yürüyüş parkurlarında da artık gezinti yapılıyor. 1960’lı yıllara kadar kıyılarında kültürel etkinlikler düzenlenen İstanbul’un en ünlü akarsuyu Kurbağalıdere, çevresindeki plansız şehirleşme ve kanalizasyon atıkların boşaltılmasıyla son yıllarda dayanılmaz kokular yayan bir atık kanalına dönüşmüştü.

Parkurlar renklendi

4 yıldır süren çalışmalar sonunda dönemsel ve mevsimsel olarak eski mavi rengine kavuşmaya başlayan Kurbağalıdere’ye balık, karabatak ve martıların dönmesinin ardından çevresindeki yürüyüş parkurları da renklendi. Derenin hem Kızıltoprak hem Kuşdili tarafındaki parkurlarında vatandaşların bisiklete bindiği, yürüyüş ve spor yaptığı gözleniyor. Marmara Denizi’ne döküldüğü delta ağzından içeri kadar giren deniz suyunun derenin temizlenmesinde büyük rol oynadığı belirlenirken kepçelerin balçıktan çamur çıkarma işlemini bitirdiği için artık koku da yayılmıyor. Geleneksel kürekçiler de yaptıkları gezileri sırasında Kurbağlıdere’nin havasını soluyabiliyor. Geleneksel kürekçi Yener Kuşçuluoğlu, “Birkaç aydır Kalamış ya da Fenerbahçe’den çıkıp dereye geliyoruz. Eski günlerine döneceği günlerin umuduyla kürek çekerken İstanbul’un güzelliğini de yaşamış oluyoruz.” dedi.

Mavi rengine çok yakında kavuşacak

Adalar’dan esen rüzgârlarla deniz suyunun oluşturduğu yukarı yönlü akıntıyla kefal balıklarıyla birlikte martı ve karabataklarında girdiği derede Fenerbahçe Spor Kulübü Kürek Takımı da son aylarda Kurbağalıdere’ye gelen takımlardan. Antrenmanlarını dere çevresinde rahatlıkla yaptıklarını söyleyen Fenerbahçe Kürek Takımı, derenin yakında spor ve doğa tutkunlarının daha çok ilgisini çekeceğini söyledi. Fenerbahçe Kürek Takımı Baş Antrenörü Erhan Ertürk, “1997 yılında kürek sporuna Kurbağalıdere’de başladım. Temizlenme ve ıslah ile şimdilerde o günlere döndüğümüzü hissediyorum. Dere parkurunu spor okulunda yeni başlayanlar için kullanıyoruz. Doğal ortamda ve şehrin içinde antrenman yapmak çok güzel” dedi.

Beş yıldır süren çalışmalar bitti

Ataşehir ve Kadıköy ilçelerinden geçen Kurbağalıdere’nin insan sağlığını tehdit eden koku ve görüntüsü üzerine 2014 yılından itibaren vatandaşlar eylemler yapmaya başladı. Koyu siyah görüntüye bürünen ve sürekli gaz patlamalarına yol açan dip balçığının artmasıyla ıslah çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılmıştı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından sürdürülen çalışmalar sonunda Göztepe Köprülü Kavşak mevkiinde 732 metre dere ıslahı ve atık su kolektörü yapıldı. Çalışmalar kapsamında 630 metre dere ıslahı, 890 metre uzunluğunda atık su kollektörü monte edildi.

Beşiktaş Müzesi kapısına sıkışan köpeği, taraftarın dikkati kurtardıSüper Lig'in 42'nci haftasında Göztepe'yi deplasmanda 2-1 mağlup ederek şampiyon olan Beşiktaş'ta taraftarlar stadyum önünde kutlamalar yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet