Geri Dön
GündemMaske takmanın zorunlu olduğu il sayısı kaça yükseldi? Hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak, cezası ne kadar?

Maske takmanın zorunlu olduğu il sayısı kaça yükseldi? Hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak, cezası ne kadar?

Corona virüs tedbirleri kapsamında İl Hıfzısıhha Kuruları tarafından alınan kararlar neticesinde birçok ilde maske takmak zorunlu hale getirildi. Maske takmanın zorunlu hale getirildiği şehirler arasına son olarak İzmir katıldı. Corona virüs tedbirleri kapsamında bundan sonra İzmir'dede sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Peki Hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak, cezası ne kadar?

Maske takmanın zorunlu olduğu il sayısı kaça yükseldi? Hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak, cezası ne kadar?

Maskesiz sokağa çıkma yasağı getirilen şehirler sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İl Hıfzısıhha Kurullaı tarafından alınan kararlar neticesinde bugüne kadar 29 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Maskesiz sokağa çıkma yasağı ilan edilen iller arasına son olarak İzmir eklendi. İzmir'inde eklenmesi ile sokağa çıkma yasağı ilan edilen il sayısı 29'a yükseldi. İşte maskesiz sokağa çıkma yasağınuın uygulandığı iller

İzmir'de maske takma zorunluluğu getirildi

İZMİR'de, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla il geneli ve 30 ilçede maske kullanımı zorunlu hale getirildi.

İzmir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs tedbirleri kapsamında aldığı kararla maske kullanımını il genelinde zorunlu hale getirdi. İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamada, "İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulu,1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 23. Maddesinde toplanarak; İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72'nci maddeleri uyarınca aşağıdaki ek kararlar alınmıştır. İlimizin tüm ilçelerinde, koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte bulunan cadde ve alanlarda ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur" denildi.

HANGİ İLLERDE MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMAK YASAK!

Türkiye’de maske takmanın zorunlu olduğu illerin sayısı 29’a yükseldi. İşte o iller;
Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli, Kırıkkale, Kırklareli, Isparta, Burdur, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Gümüşhane, Bolu, Amasya, Kocaeli, İzmir

MASKE TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Maske takmamanın cezası 3.150 TL olarak biliniyor. Maskesiz sokağa çıkma yasağı olan illerin birinde maske kurulana uymadığınız takdirde 3.150 TL cezaya maruz kalabilirsiniz. Her şey sizin sağlığımız için

Korku dolu anlar! Rus turist 4 metreden dereye uçtuAntalya'nın Manavgat ilçesinde üç tekerli elektrikli motosikletle dereye uçan Rus Vera Khestaeva (25) kurtarıldıktan sonra özel bir hastaneye götürülerek, tedaviye alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet