Geri Dön

Maskülen Nedir? Maskülen Erkek/kadın Olmak Ne Demektir? Maskülen Tarzın Anlamı

Maskülen, Türkçe'de son yıllarda sıkça karşımıza çıkmakta olan kelimelerden bir tanesidir. Kullanım alanları bakımından maskülen kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenebilir ve cümlelerinizde kullanabilirsiniz. TDK'ya göre maskülen ne demek? Maskülenin kısaca kelime anlamı nedir, sizin için derledik.

Maskülen Nedir? Maskülen Erkek/kadın Olmak Ne Demektir? Maskülen Tarzın Anlamı

Fransızca'dan dilimize yerleşmiş olan maskülen kelimesi, masculin kelimesinden evrilmiş olmakla beraber, eril, erkeksi anlamı taşır.

 Maskülen Nedir?

 TDK'ya göre, maskülen kelimesinin anlamı, genel olarak erkeksi demektir. 'Erkeğe benzeyen, erkeği andıran' anlamlarını taşıyan bir sıfattır. Özellikle moda dünyasından bahsedilirken sıkça rastlamakta olduğumuz bu sözcük, genellikle kadınlar için kullanılmaktadır. 'Ne kadar maskülen bir tarza sahip' örneğinde görmekte olduğumuz şekilde kullanımı mümkündür.

 Maskülen Erkek/Kadın Olmak Ne Demektir? 

 Feminen kelimesinin, zıt anlamı olarak kullanılmakta olan maskülen, herhangi bir kişinin erkeksi olduğunu anlatmaya yarar. Özellikle giyim ve tarz söz konusu olduğunda, sıklıkla kullanılır. Tarzı erkeğe yakın kadınlar için kullanılır. 

 Maskülen Tarzın Anlamı Nedir?

 Bir moda betimlemesi olarak kullanılmakta olan maskülen tarzın anlamı, bayan için tasarlanmış ancak görüntü itibari ile erkek kıyafetini andırmakta olan giysi, kıyafet demektir. 

Yerli motor AKINCI ve Bayraktar TB3'e güç verecekBaykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından, TEI tarafından geliştirilen yerli üretim uçak motoruna ilişkin videolu paylaşımda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber