Geri Dön
GündemMavi Vatan buluşması

Mavi Vatan buluşması

Ülkemizde deniz kültürünü yaygınlaştırmak ve Mavi Vatan düşüncesini yaymak için bir araya gelen denizciler Hamit Naci Mavi Vatan Vakfı’nı kurdu.

Mavi Vatan buluşması

 

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul - Doğu Akdeniz’de artan uluslararası hidrokarbon arayışlarıyla birlikte toplumsal hayatta daha çok anılan Mavi Vatan kavramıyla ilgili ilk resmi kuruluş Hamit Naci Mavi Vatan Vakfı oldu. Kavramın Türk toplumu tarafından benimsenmesini sağlayan Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in 2 yıldır sürdürdüğü çalışmalarla oluşturulan kurucular kurulu Heybeliada’da ilk toplantıyı yaptı. Türk denizcilik tarihinin ilk sivil denizcilik okulu Milli Deniz Ticareti Kaptan ve Çarkçı Mektebi’ni (İTÜ Denizcilik Fakültesi) 1909 yılında kuran emekli deniz subayı Hamit Naci’nin isminin de yaşatılacağı vakfın kuruluşunda Hamit Naci’nin torunu Müfit Özdeş büyük rol aldı. Müfit Özdeş, aynı zamanda Atatürk’ün Harbiye’den sınıf arkadaşı ve Kuvayı Milliye dahil pek çok cephede Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün yanında çarpışan silah arkadaşı Lütfi Müfit Özdeş’in torunu.

Hamit Naci Mavi Vatan Vakfı’nın ilk kurucular toplantısı için Heybeliada’da toplantı yapıldı. Cem Gürdeniz önderliğinde bir araya gelen kurucular Hamit Naci’nin mezarı başında saygı duruşunda bulundu. Emekli Büyükelçi Müfit Özdeş, denizciliğe gönül veren büyük dedesinin adının böylesine saygın bir vakıfta yaşayacağı için mutlu olduğunu belirtti. Kaptan Levent Akson ise, “Türk denizciliğinin sembol isminin aziz hatırasına sahip çıkacağız. Bizler Yüksek Denizcilik Okulu’nun bahçesinde okulumuzun kurucusu Hamit Naci’nin büstünün önünde ona her zaman saygı ve minnet duygularımızı dile getirerek mezun olduk. Büstünü Heybeliada’daki vakıf önüne getirerek çalışmalarımıza yön vereceğiz” dedi.

Vakıfta kimler var?

Denizcilikten Sorumlu Devlet eski Bakanı Gürcan Dağdaş, Dışişleri eski Bakanı Şükrü Sina Gürel, Avukat Celal Ülgen, Akademisyen Barbaros Büyüksağnak, denizciler Edhem Dirvana, Levent Karataş, Işık Aylan, emekli amiraller Kadir Sağdıç ve Mustafa Özbey, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden gibi isimlerin bulunduğu vakıf kurucuları, Türk denizciliğinin gelişmesi için çalışmaların başlayacağını belirtti.

Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Bir uyarı daha! Zorunlu olmadıkça çıkmayın
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Bahçeyi gece bıraktığı gibi bulamadı! Büyük şok yaşadı
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Türkiye günlerce bu olayı konuştu! Cezası belli oldu
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler