Geri Dön
GündemMecidiyeköy meydanı daha yeşil ve güvenli olacak

Mecidiyeköy meydanı daha yeşil ve güvenli olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yıllardır araç ve yaya trafiği açısından karmaşa noktalarından olan Mecidiyeköy ve Aksaray Meydanları için harekete geçti.

Mecidiyeköy meydanı daha yeşil ve güvenli olacak

 

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul

İBB Etüt Projeler ve Fen İşleri Daire Başkanlıkları ile İstanbul Planlama Ajansı’nın koordineli şekilde geliştirdiği projeler hakkında bilgi veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Mecidiyeköy’de çalışmaları başlattıklarını, Aksaray Meydanı’nı da otoban görüntüsünden kurtaracaklarını belirtti.  Polat, “Mecidiyeköy Meydanı, hem ses hem de kirlilik açısından çok yoğunlaşmış bir alandı. Biz orada insanların daha rahat kullanabilecekleri, oturabilecekleri alanlar inşa edeceğiz. Meydanla yol bağlantısını kesecek banklar üretiyoruz. İçeride de bir İstanbul Kitapçısı, sanat galerisi gibi fonksiyonu olacak geçici kullanım alanları yapacağız. Proje kapsamında sahaya bin 800 metrekare yeşil alan kazandırıyoruz. 63 adet ağaç dikeceğiz. İnsanlar o güzergahı çok kullanıyor. Aydınlığı yüksek gece ya da başka koşullarda risk içermeden rahatça kullanabilecekleri bir kent meydanını hayata kazandıracağız” dedi. Aksaray meydanının da bir kent meydanından ziyade otobanı andırdığını dile getiren Polat, yapılacak çalışmaları da şöyle anlattı:

“Proje sadece Aksaray Meydanı’nı kapsamıyor. Ordu Caddesi yani Laleli’ye giden ve tarihi yarımadanın içine doğru giden alan bizim için çok önemli. Çünkü Ordu Caddesi’ni yayalaştırma kararını meclisten çıkardık. Bu kısmı yayalaştıracağımız aşamadan itibaren Aksaray Meydanı’nın tasarımı, bir tarihi doku meydanı olarak otoban halinden kurtarılacak. Ordu Caddesi’ndeki düzenleme de Sultanahmet’e kadar gidecek bir proje.”

Bursa'da trafik kazasıBursa'nın İnegöl İlçesi'nde ticari taksiyle çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı. Olay yerinde incelemelerde bulunan polis ekipleri ticari araç sürücüsü Senayi Çakır'ı gözaltına aldı. Kaza ile ilgili soruşturmaya başlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet