Geri Dön

Kaçış sendromu hastalığı nedir? Mehmet Ali Erbil'in hastalığı...

Kaçış sendromu nedir? Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil'in yaşadığı kaçış sendromu hastalığı ile ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Çok nadir görülen kaçış sendromu hastalığının belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Kaçış sendromu hastalığı nedir? Mehmet Ali Erbil'in hastalığı...

Türkiye'de ilk kez Mehmet Ali Erbil'de görülen ve merak edilen kaçış sendromu hastalığı nedir? Kaçış sendromu hastalığının tedavisi var mı? İşte kaçış sendromu hastalığı ile ilgili merak edilenler...

KAÇIŞ SENDROMU NEDİR?

Kaçış sendromu hastalığı (Capillary leak syndrome), kanın yoğunlaşması, tansiyonun düşmesi gibi bulgular veren hastalık, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması" olarak tanımlanmaktadır. Kaçış Sendromu 1960 yılında ilk tarif eden B.Clarkson'dur. Çok az görülen bir hastalık olup, dünyada sadece 79 vakaya rastlanmıştır. ABD'de 10, Fransa'da 32 kişide Türkiye'deyse ilk defa Mehmet Ali Erbil'de rastlanmıştır.

KAÇIŞ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

Hasta ayda bir kez krize girebilir ya da senelerce hiç belirti vermeyebilir.

*Tansiyon düşmesi
*Kanın koyulaşması hemoconcentration
*Kanda albumin azalması hypoalbuminemia
*Vücutta şişmeler, ödem oluşumu.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ

Kesin iyileşme olmamakla birlikte, krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanmaktadır.

MSB'den 'sosyal mesafe' videosuMilli Savunma Bakanlığı'nca Mehmetçiğin koronavirüsle mücadele kapsamında, dinlenme alanlarında sosyal mesafe kuralına dikkat ettiğine ilişkin video paylaşıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber