Geri Dön

Mehmet Ayvalıtaş davası ertelendi

Ümraniye'de, Gezi Parkı odaklı eylemler sırasında Mehmet Ayvalıtaş'ın trafik kazasında hayatını kaybetmesine ilişkin 2 kişinin 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Anadolu Adalet Sarayı 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Mehmet Görkem Demirbaş, kazada yaralanan müşteki Seyit Kartal ve Mehmet Ayvalıtaş'ın ailesi katıldı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de duruşmayı izledi.

Mahkeme heyeti başkanı, geçen celse mevcut konferans salonlarından birinin duruşma salonu olarak tahsis edilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılan yazıya cevap geldiğini, savcılığın duruşmaların Silivri Kampüsü'nde yapılabileceğini bildirdiğini tutanağa geçirdi.

Ayvalıtaş ailesinin avukatı Arzu Becerik de savcılıktan gelen yazıyı kabul etmediklerini belirterek, "(Adil yargılanmak istiyorsanız Silivri'ye gidin) gibi bir cevap bu. Bunun kabul edilmesi mümkün değil. Bu davayı zora sokmadır. Ayrıca duruşmanın sesli ve görüntülü olarak kayıt edilmesini istiyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti başkanı da duruşmaya bundan sonra ses ve görüntü kaydı alınarak devam edileceğini bildirdi.

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Fırat Can Görür, "Olay günü bir grupla mahallemizde yürüyüş düzenledik. Daha sonra kalabalık bir grup halinde otobana doğru ilerledik ve bir şeridi kapattık. Orta şeritten gelen bir cip sol şeridi kapattığımızı gördü, son anda frene bastı ama arkadan gelen taksi cipe çarptı ve bu çarpma sonucu cip de Seyit ile Mehmet'e çarptı. Sol şeridi kapattığımızı araçların görmemesi imkansızdı" ifadelerini kullandı.

- Olay anını içeren görüntüler izlendi

Mahkeme başkanı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden olay öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülerin gönderildiğini tutanağa geçirdi. Duruşmada daha sonra olay anını içeren görüntüler izlendi.

Söz alan avukat Becerik, izlenen görüntülerin daha önce dosyada bulunan görüntülerle aynı olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti başkanı, sanık Cengiz Aktaş'ın can güvenliği olmadığı gerekçesiyle duruşmalara katılmak istemediğine dair talepte bulunduğunu tutanağa geçirdi.

Sanık Demirbaş'ın avukatı Yalçın Tura da şunları söyledi:

"Vatandaş yola çıkıyor, hakkı, hukuku ve güvenliği devlet tarafından sağlanmıyor. Devlet 'benim protestodan haberim yoktu' diyemez. Bu protestonun yapılacağı kendi kaynaklarıyla ortaya çıkmıştır. Orada yürüyen vatandaşın bir suçu yok ki protesto hakkını kullanıyor. Burada suçlu görevini yerine getirmeyen emniyet ve valilik yetkilileridir."

Sanık Demirbaş ise tanık ifadelerinin aleyhine olan bölümlerine katılmadığını dile getirdi.

Mahkeme heyeti, olayın geçtiği yerin hız sınırının tespiti amacıyla Karayolları İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına ve zorla getirme emrine rağmen hazır edilmeyen tanıkların gelecek celse hazır edilmelerini kararlaştırdı.

Sanıkların savunmalarının alınmış olması ve delilleri karartma ihtimalinin bulunmadığı gerekçesiyle tutuklama talebini reddeden heyet, duruşmayı erteledi.

- Adliye çıkışında açıklama

Duruşmanın ardından adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, birbirlerine sahip çıkmaları gerektiğini belirterek, "Bir Mehmet kaybettim, bin tane Mehmet kazandım. Bir Berkin kaybettik, bin tane Berkin kazandık. Oyun çocukları bile şu anki adaletten daha iyi adalet sağlayacaklardır" diye konuştu.

Bu arada, dava nedeniyle adalet sarayı çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Adliyenin giriş kapısının önüne polis barikatı kurulurken, dava için gelenlerin adliyenin açık otoparkında toplanması nedeniyle araçlar diğer bloklardaki otoparklara yönlendirildi.

- İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için 2 Haziran 2013 gecesi, Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi'nde düzenlenen eylem sırasında aralarında Mehmet Ayvalıtaş ile kuzeni Seyit Kartal'ın da olduğu bir grubun yolu trafiğe kapatmak istediği kaydediliyor.

Kazanın anlatıldığı iddianamede, sanık Mehmet Görkem Demirbaş ile sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş'ın fren yapmalarına rağmen kullandıkları araçların çarpıştığı belirtilen iddianamede, kazada 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş'ın aracın altında kalarak yaşamını yitirdiği, Seyit Kartal'ın ise yaralandığı anlatılıyor.

İddianamede, araç sahibi Mehmet Görkem Demirbaş ile taksi şoförü Cengiz Aktaş hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak" suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Toplantıya damga vuran an! Mesut Özil sorusu...Gelen son dakika haberine göre; Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Ankara'ya resmi ziyarette bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşıyla basın açıklaması yaptı. Bakan Çavuşoğlu, 'Avrupa'dan da olumlu adımların gelmesi sayesinde (AB'yle ilişkilerde) daha pozitif atmosfer içindeyiz. Vize serbestisi hayata geçebilir, bu bir sözdür' ifadelerine yer verdi. Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye transferiyle ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, 'Onun da benim de çocukluk takımımız. Büyük mutluluk duyuyorum. Türk futbolunun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Umarım yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesine de itiraz etmezsiniz' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet