Geri Dön
GündemMehmetçik, PKK inlerini temizliyor

Mehmetçik, PKK inlerini temizliyor

Irak’ın kuzeyinde PKK’ya yönelik operasyonlar sürüyor. Terör örgütünün yuvalandığı Kandil önündeki 400 kilometrekarelik alan temizlendi, 155 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

Mehmetçik, PKK inlerini temizliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Irak’ın kuzeyindeki PKK’nın terör kamplarına yönelik 11 Mart’ta başlatılan hava destekli operasyonlarda şu ana kadar 400 kilometrekarelik alan terörden arındırıldı. 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in koordine ettiği operasyonda 155 terörist etkisiz hale getirildi. Kandil Dağı’na operasyon hazırlıkları da sürerken dün Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na art arda iniş yapan üç askeri kargo uçağından çok sayıda asker indi.

Temel yönetiyor

TSK tarafından Suriye’nin Afrin bölgesinde terör örgütü PKK/PYD’ye yönelik, 4 bin 497 teröristin etkisiz hale getirildiği, başarıyla tamamlanan “Zeytin Dalı Harekatı”nın ardından Irak’ın kuzeyinde terör kamplarının bulunduğu alanlarda yürüttüğü operasyon kararlılıkla devam ediyor.

2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in koordine ettiği, Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığına bağlı 34’üncü Hudut Tugay Komutanlığı ile Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı ekiplerince devam eden sınır ötesi operasyonlarda, 11 Mart tarihinden bu yana 155 PKK/PYD’li terörist etkisiz hale getirildi.

Teröristlerden temizlediği 23 kilometrelik sınır hattı boyunca 11 üs bölgesi kuran Mehmetçik, bu üslerde hem terör örgütü PKK ile zorlu arazi şartlarında 7 gün 24 saat etkin bir mücadele örneği sergiliyor hem de Türkiye’ye sızma girişimlerinin önüne geçiyor.

Mehmetçik, terör örgütü PKK’nın sözde “cephe gerisi lojistik üsler” diye adlandırdığı Hakurk ve Armuş kampları ile Avaşin Basyan, Kani Rash, Bermize, Sidekan’ı da içine alan fiziki koşullarının en zorlu olduğu Bradost bölgesinin de kontrolünü tamamen sağladı. l VAN AA