Geri Dön

Mersin’De 18 antik gemi batığı

Mersin kıyılarında yapılan su altı araştırmalarında, 100 kilometrelik şeritte 1000 ile 2700 yaş arasında 18 gemi batığı bulundu.

Mersin’De 18 antik gemi batığı

Batıkların 16’sının amfora, birinin tabak yüklü olduğu ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Antalya ve Mersin’de sürdürülen su altı araştırmaları projesinin başkanı Yardımcı Doç. Dr. Hakan Öniz şunları söyledi:

Güçlü ticaret

“Batıklardaki amforalar o dönemde yapılan uluslararası ticareti gösteriyor. Antalya ve Mersin’de üretilmiş amforalarda şarap ve zeytinyağı olduğunu tahmin ediyoruz. Bu ürünler özellikle Milattan Sonra 2’nci yüzyıldan sonra bölgede gelişen tarım ve ticaretin zenginliğini gösteriyor. Bulunan gemi batıkları Roma ve Bizans dönemlerine ait. Kısa sürede bulunmalarının nedeni ise ‘Selçuk 1’ araştırma gemisinde en son teknolojinin kullanılması. 3 farklı özellikte sonar cihazlarımız, sualtı robotlarımız var. Deniz yüzeyinden deniz altını gösterebilen teknolojiye sahibiz. Bulduğumuz 24 taş çapa da 3500 yıl önce Mersin kıyılarında çok kapsamlı denizcilik yapıldığının belgesi.”

İstanbul'un simgeleri Azerbaycan bayrağı renklerine büründüAzerbaycan Cumhuriyeti'nin ilan edilmesinin 102. yılı dolayısıyla 15 Temmuz Şehitler, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprüleri ile Galata Kulesi, Azerbaycan bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı
.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber