Geri Dön

Merve isminin anlamı nedir? Merve ne demek, ne anlamına gelir?

Merve ismi geçmişten günümüze kız bebeklere konulan en yaygın isimlerden biri. Kültürümüzde de büyük yeri olan ve kulağa hoş gelen tınısı ile her dönem popüler isimlerden biri olan Merve isminin kelime anlamını biliyor musunuz? İşte, detaylar.

Merve isminin anlamı nedir? Merve ne demek, ne anlamına gelir?

Merve ismi özellikle içerdiği dini anlamlar sebebi ile tercih edilen bir isimdir ve Arapça kökenlidir. Peki, Merve isminin Kuran'da geçip geçmediğini biliyor musunuz? İsim, dini anlamlarının yanı sıra yüksek enerjili bir isim olduğu için de ebeveynler arasında tercih edilmektedir.

Merve ismine sahip olan kişi, içine kapalı, duygusal, üzüntü ve sevinci bir arada yaşayan insan enerjisine de sahiptir şeklinde rivayetler bulunmaktadır. Aynı zamanda, Merve ismine sahip olan kişinin mücadeleci bir kişiliğe sahip olduğu, tuttuğunu koparan bir insan olduğu ve hayatta başarılı insanlar olduğu da söylenenler arasındadır. Merve ismine sahip olan kişi içerdiği dini ve genel anlamlar sebebi ile önemli bir ismi taşımaktadır.

Merve Ne Demek?

Merve ismi İslam alemi adına yükseklik anlamını taşır. Ek olarak, Mekke yakınlarında bulunan Safa Dağı'nın karşısında bulunan kırmızı renkli tepenin adı da Merve'dir. Hacılar, vazifelerini yerine getirirken Safa ile Merve arasında yedi kez gidip gelirler.

Merve ismi aynı zamanda çakıl taşı anlamına da gelmektedir.

Merve İsmi Kuran'da Geçiyor mu?

Merve isminin dini anlamlarına daha önce yer vermiştik, Merve ismi Kuran'da Bakara Suresi'nde geçmektedir. Bakara Suresi 158. ayette Merve ismi geçmektedir.

Hafta sonu izin çıkınca akın ettiler! Kuyruğun sonu yok...Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçları yapılandırılan mükelleflerden taksitli ödemeyi tercih edenler, ilk taksitlerini en geç 1 Mart Pazartesi günü ödeyecek. Son gün yoğunluğun önlenmesi amacıyla vergi daireleri bugün ve yarın açık kalacak. Antalya'da da sabahın erken saatlerinde Antalya Defterdarlığı'na gelen vatandaşlar uzun kuyruk oluşturdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet