Geri Dön

Mevlid Kandili 2019 ne zaman?

Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? Müslümanlar için en mübarek gecelerden birisi olan Mevlid Kandili 2019 yılında hangi tarihe denk geliyor. İşte Mevlid Kandili'nin önemi ve tarihi...

Mevlid Kandili 2019 ne zaman?

İslam alemi ve Müslümanlar için mübarek olan Mevlid Kandili gecesini ibadetle geçirmek kat kat sevap anlamına gelir. Peki, bu sene Mevlid Kandili hangi tarihe denk geliyor?

Mevlid Kandili, peygamber efendimizin doğduğu Hicri Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Emeviler ve Abbasiler dönemlerinde kutlama örneğine rastlanmayan bu gece için ilk kutlama, hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl sonra Mısır’da Şii Fatımi Devleti döneminde yapılmıştır.

Mevlid kelime anlamı olarak doğum zamanı anlamına gelir. Kuran-ı Kerim’de yer almaz. Hz. Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Şiiler Rebiülevvel ayının 17’nci geceyi 18’inci güne bağlayan gece, Sünniler ise 11’inci geceyi 12’nci güne bağlayan günü Mevlid gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki hafta da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan edilmiştir.

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

2019 yılı Mevlid Kandili Cuma gününe denk geliyor. Mevlid Kandili bu sene 8 Kasım 2019 Cuma günü idrak edilecek.

30 yıl sonra ilk kez ortaya çıkmıştı, tekrar sulara gömüldü!Sivas’ın Suşehri ilçesine baraj sularının çekilmesiyle 30 yıl aradan sonra ilk kez görüntülenen tarihi cami tekrardan sular altında kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber