Geri Dön
GündemMevlid Kandili ibadetleri | Mevlid Kandilinde neler yapılır, nasıl değerlendirilir?

Mevlid Kandili ibadetleri | Mevlid Kandilinde neler yapılır, nasıl değerlendirilir?

Mevlid Kandili bu gece idrak edilecek. Müslümanlar için en mübarek gece kabul edilen Mevlid Kandilinde neler yapılır? Bu gece nasıl değerlendirilir? Mevlid Kandili gecesinin fazileti ve bu gece yapılabilecek ibadetler Diyanet'in resmi sitesinde yayınlandı.

Mevlid Kandili ibadetleri | Mevlid Kandilinde neler yapılır, nasıl değerlendirilir?

Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum zamanı olarak adlandırılır. Bu hayırlı gece Rebiülevvel ayının on iki gecesidir. Bu gece yapılan ibadetlerin ve edilen duaların da sevabı kat kat fazladır? Peki, Mevlid Kandilinde neler yapılır? Bu gece nasıl değerlendirilir?

MEVLİD KANDİLİNDE NELER YAPILIR? MEVLİD KANDİLİ İBADETLERİ

Hz. Peygamber, mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini talep etmiştir (Tirmizi, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsedilmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çeki düzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla Müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde de oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.); “Şabanın ortasında yani berat gecesinde ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz.

Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle! ‘ der.” buyurmuştur (İbn Mace, İkame, 191).