Geri Dön

Mevlid Kandili ne zaman 2019? Mevlid Kandili anlamı

Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek? Müslümanlar için mübarek geceler arasında yer alan Mevlid Kandili bu yıl hangi güne denk geliyor? İşte Mevlid Kandili 2019 ve Mevlid Kandili'nin önemi...

Mevlid Kandili ne zaman 2019? Mevlid Kandili anlamı

Mevlid Kandili, peygamber efendimizin doğduğu Hicri Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Emevile ve Abbasiler dönemlerinde kutlama örneğine rastlanmayan bu gece için ilk kutlama, hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl sonra Mısır’da Şii Fatımi Devleti döneminde yapılmıştır.

Mevlid kelime anlamı olarak doğum zamanı anlamına gelir. Kuran-ı Kerim’de yer almaz. Hz. Muhammed’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Şiiler Rebiülevvel ayının 17’nci geceyi 18’inci güne bağlayan gece, Sünniler ise 11’inci geceyi 12’nci güne bağlayan günü Mevlid gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki hafta da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan edilmiştir.

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

2019 yılı Mevlid Kandili Cuma gününe denk geliyor. Mevlid Kandili bu sene 8 Kasım 2019 Cuma günü idrak edilecek.

Metroda adım atacak yer kalmadıKarantinanın kalmasıyla ilk hafta sonunda sokaklarda yoğunluk yaşandı. İstanbul Yenikapı-Kirazlı metro hattında kalabalık dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber