Geri Dön
GündemMGK bildirisinde dikkat çeken vurgu

MGK bildirisinde dikkat çeken vurgu

Milli Güvenlik Kurulu; Ankara'daki terör saldırısı, Suriye'de yaşanan gelişmeler ve genel seçim öncesinde bugün yaptığı toplantıda, Türkiye'nin gündemindeki kritik konuları değerlendirdi.

MGK toplantısı ardından yayınlanan bildiride, Türkiye'ye yönelik üç tehditin aynı madde içinde sıralanması dikkat çekti. Bildirinin birinci maddesinde; PKK terörüne karşı güvenlik güçlerinin mücadelesi takdirle karşılanırken, Ankara'daki terör saldırısının çok yönlü ele alandığı ifade edildi. Aynı maddede, Gülen cemaati kastedilerek paralel devlet yapılanması ile mücadeleye vurgu yapılması da dikkat çekiciydi.
Bildiride göze çarpan bir husus da, Rusya ve İran'ın Suriye'deki tutumlarının değerlendirilmesinin ifade edilmesi oldu.
6 SAAT SÜRDÜ
Milli Güvenlik Kurulu'nun Ekim ayı olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Toplantı, 6 saat sürdü. Milli Güvenlik Kurulu'nun Ağustos ayı olağan toplantısı, hükümet kurma çalışmalarının etkisiyle bir hafta geçikmeli olarak 2 Eylül'de yapılmıştı. Geçici Hükümet döneminde ikinci toplantı olma özelliğine sahip MGK toplantısı, 1 Kasım'da yapılacak genel seçim çerçevesinde de ayrı bir önem kazandı.
Toplantının ardından yayınlanan 6 maddelik bildiride, şu ifadeler yer aldı:
PKK TERÖRÜ, IŞİD'LE BAĞLANTILI ANKARA SALDIRISI VE PARALEL YAPI BİRİNCİ MADDEDE
Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanmasına müteallik hususlar etraflıca görüşülmüştür. Ülkenin iç ve dış güvenliğine yönelik tehditler ile alınan ve alınacak olan tedbirler hassasiyetle değerlendirilmiş, güvenlik güçlerinin fedakâr ve kahramanca mücadelesi takdirle karşılanmıştır. Ankara’da meydana gelen menfur saldırı, yürütülen adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde çok yönlü olarak ele alınmıştır. Milletimizin bir arada yaşama iradesini, ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir. Milli güvenliğimizi tehdit eden ve terör örgütleriyle işbirliği içerisinde hareket eden paralel devlet yapılanmasına karşı yürütülen kararlı mücadelenin çok yönlü olarak sürdürüleceği teyit edilmiştir.
SEÇİM GÜVENLİĞİ
1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan 26. dönem milletvekili genel seçiminin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesine yönelik tedbirler hakkında kurula bilgi sunulmuştur.
RUSYA VE İRAN'IN TUTUMU DEĞERLENDİRİLDİ
Suriye’de yaşanan ve uluslararası niteliği gün geçtikçe artan gelişmeler etraflıca değerlendirilmiş, güney sınırlarımıza yakın bölgelerde yaşanan hareketlilik, yapılan hava sahası ihlalleri de dâhil olmak üzere, ele alınmış ve sınır güvenlik tedbirleri gözden geçirilmiştir. Rusya ve İran’ın Suriye’deki rejimle ve bölgedeki gelişmelerle ilgili tutum ve politikaları değerlendirilmiştir.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Terörizmle Mücadele Zirvesinde ele alınan konular hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur. Bölücü terör örgütünün Suriye’deki uzantılarının da uluslararası alanda terör örgütleri kapsamında tescilinin gerekliliğinin altı çizilmiş, DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.
GÖÇMEN SORUNU
Suriye’de sivil halka yönelik şiddet ve güç kullanımı neticesinde meydana gelen can kayıplarının ve insan hakları ihlallerinin bir an önce sona erdirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için bugüne kadar yaptığımız çalışmaların, insani sorumluluk bilinci içerisinde devam edeceği belirtilmiştir. Uluslararası toplumun mülteci sorununa çözüm bulmak amacıyla daha somut ve gerçekçi adımlar atması gerektiği, bunun Avrupa ve dünya için de önemli bir problem olduğu dile getirilmiştir. Külfet paylaşımının adil ve kapsayıcı bir şekilde gerçekleştirilmesine ihtiyaç bulunduğu hususunun altı çizilmiştir.
Irak’ta yaşanan son gelişmeler gözden geçirilmiş, ülkemizin ve bölge ülkelerinin Irak ile olan ilişkileri ele alınarak, Irak sınırları içerisinde varlığını sürdürmeye çalışan soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı sorunların giderilmesi gerektiği hususu dile getirilmiştir.
İSRAİL'E TEPKİ
Yemen, Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler hakkında Kurul’a bilgi verilmiş, İsrail’in insanlığın ortak mirası Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa’da izlediği tahrik edici tutumun kabul edilemez olduğu belirtilmiştir.
KKTC'YE DESTEK VURGUSU
Kıbrıs’ta müzakere sürecinde meydana gelen son gelişmeler ele alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan kardeşlerimize olan desteğimiz teyit edilmiştir.
MGK'dan PYD tavrı
MGK bildirisiyle Türkiye, Suriye'deki PYD'yi PKK'nın uzantısı bir terör örgütü gördüğünü uluslararası kamuoyuna da duyurmuş oldu. ABD ve Rusya'nın IŞİD'e karşı PYD ile işbirliği yapmaları nedeniyle bildirideki bu ifade Türkiye'nin tavrı açısından dikkat çekici bulundu. Bildiride, PYD'nin ismi verilmeden PKK'nın Suriye'deki uzantısı denilerek uluslararası alanda terör örgütü olarak tescili istendi.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Merih Demiral sahnede! Napoli'ye büyük şok
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler