Geri Dön
GündemMichael Collins kimdir, kaç yaşındaydı, nereli? Astronot Michael Collins neden öldü?

Michael Collins kimdir, kaç yaşındaydı, nereli? Astronot Michael Collins neden öldü?

Astronot Michael Collins hayatını kaybetti. Tarihteki en yalnız adam olarak bilinen ünlü astronot, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Okuyucular ise Michael Collins nereli, neden öldü gibi sorulara yanıt arıyor. İşte, Michael Collins hayatı...

Michael Collins kimdir, kaç yaşındaydı, nereli? Astronot Michael Collins neden öldü?

Apollo 11 Columbia Komuta Modülü'nü uçuran dünyanın en yalnız adamı olarak anılan Michael Collins, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ile ayn ekipte yer almıştır. 1970 yılında NASA'dan emekli olan Collins, sonrasında da kendi şirketini kurdu. Michael Collins biyografisi haberimizde.

MİCHAEL COLLİNS KİMDİR?

Collins, 31 Ekim 1930 tarihinde Roma'da Amerikalı anneden doğmuştur. dünyaya geldi. Amerikalı astronot ve test pilotudur. Ekip arkadaşları Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ay yüzeyine ilk mürettebat inişini yaparken Apollo 11 Columbia Komuta Modülü'nü Ay'ın etrafında uçurdu. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'nde test pilotu ve tümgeneral olarak görev yaptı.

Astronot olmadan önce Hava Kuvvetleri'nde deneme uçuşu subayıydı. 3800 saatten fazla uçuş yapmıştır. 1963 yılından beri astronot olan Collins, Gemini ile uzayda üç gün süren bir yolculuk yapmış, başka bir roketle buluşma ve kenetlenme manevralarını yönetmiş ve iki defa uzay boşluğunda yürümüştür, Apollo 11 mürettebatında yer almıştır lakin ay yüzeyine inmemiştir.1970'te NASA'dan emekli oldu. Çeşitli kamu kuruluşlarında ve özel şirketlerde yöneticilik yaptı. 1985'te kendi şirketini kurdu. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kanser tedavisi gören ABD'li astronot Michael Collins'in 90 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.

Otomobilin bagajındaki çocuk ipe bağlı atı koşturduğuBursa'da bir çocuğun seyir halindeki bagajında yolculuk yaparak, iple bağlı olan atı yolda koşturduğu anlar cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet