Geri Dön
GündemMilli Savunma Bakanı Yılmaz, Malatya'da

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Malatya'da

Yılmaz: "Türkiye, dünya ekonomisinde 16-17'nci sırada. İlk 10'a getirmek istiyoruz. 2023'te ilk 10'a geçebilmek için katma değeri fazla ürünleri ihraç edebilmemiz lazım" "Sadece 2007-2012 döneminde 4,4 milyon kişiye istihdam sağladık. İnşallah 2018 yılına kadar da 4 milyon insanımıza daha iş sağlayacağız""Askerlikte yeni bir çalışmamız yok"

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Malatya'da

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye, dünya ekonomisinde 16-17'nci sırada. İlk 10'a getirmek istiyoruz. 2023'te ilk 10'a geçebilmek için katma değeri fazla ürünleri ihraç edebilmemiz lazım" dedi.
Yılmaz, Malatya'daki temasları kapsamında Milli Türk Talebe Birliği Şubesini ve Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti. Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nebi Keleş'ten faaliyetleri hakkında bilgi alan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarlarında yapılan çalışmalara değindi.

Millete hizmeti esas kıldıklarını dile getiren Yılmaz, 2002'de aldıkları yüzde 34 oyu 2007 yılında yüzde 46'ya çıkardıklarını, 4 yıl hizmet ettikten sonra da bu oy oranının yüzde 49-50'ye yükseldiğini söyledi.
Yılmaz, Türkiye'de 2002 yılında milli gelirin 230 milyar dolar olduğunu, şimdi ise 786 milyar dolara yükseldiğini kaydetti. Kişi başına gelirin ise 2002'de 3 bin 400 dolar olduğunu ifade eden Yılmaz, "Şimdi 10 bin 500 doların üzerinde, 3 katından fazla artırmışız. IMF'ye borcumuz 23,5 milyar dolardı. 23,5 milyar doları, bizden öncekiler aldı. Adeta har vurup harman savurdular. Biz başkalarının almış olduğu borcu ödedik. Şimdi enflasyon canavarından hiç bahseden var mı? Cebinizden uyuduğunuz zaman para çalınıyordu. Bu yoksuldan, garibandan alınan, çalınan paraydı. 2002'de enflasyon yüzde 30'du, şimdi yüzde 6-7 civarında" diye konuştu.
Yılmaz, ihracatın 2002 yılında 36 milyar dolar olduğunu, şimdi ise 153 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Savunma sanayi ihracatına değinen Yılmaz, "2002'de savunma sanayi ihracatı 240 milyon dolarken şimdi yaklaşık 1,5 milyar dolar. Dolayısıyla aradaki farkı düşünürsen 4-5-6 kat artırmışız. Milli gemimizi inşa ettik, kendi helikopterimizi ürettik, Atak helikopteri. Kendi uydumuzu yaptık, Göktürk-2. Kendi savaş tankımızı ürettik, Altay. Kendi insansız hava aracımızı ürettik, Anka. Bunlar, üst teknolojide önemlidir" diye konuştu.
Bakan Yılmaz, şunları kaydetti:
"Savunma sanayi ihracatıyla ilgili bir rakam vereyim. Türkiye'nin ihracatı 152-153 milyar dolar ama ihracatın kilogram değeri yaklaşık 1,5 dolar. Almanya'nın ihracat değeri yaklaşık 4,5-5 dolar. Bizim Almanya gibi olabilmemiz için ihraç ettiğimiz ürünlerin değerini 3 kat artırabilmemiz lazım. Atak helikopteri satarsak kilogramını 5 bin dolardan ihraç edeceğiz ama Göktürk uydumuzu yapar satarsak kilogramını 200 bin dolardan, düşünebiliyor musunuz? Şimdiki ihracatımız 1,5 dolar. Eğer Atak helikopterini ihraç ederseniz 5 bin dolar. Katma değerli ürünler diyoruz ya işte bu, savunma sanayi ürünü. Türkiye, dünya ekonomisinde 16-17'nci sırada. İlk 10'a getirmek istiyoruz. 2023'te ilk 10'a geçebilmek için katma değeri fazla ürünleri ihraç edebilmemiz lazım. Yani bizim ihracat rakamımızın 2023 yılında 500 milyar dolara ulaşması lazım. 500 milyar dolara ulaşabilmek için de bizim de yüksek katma değerli ürünleri üretip ihraç etmemiz lazım."
Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu tarihten 2003'e kadar Türkiye'ye doğrudan gelen yabancı yatırımın 15,1 milyar dolar olduğunu belirterek, "2003'ten 2013'e kadar gelen doğrudan yabancı yatırım, 132 milyar dolar. Biz sadece Türk insanımıza güven vermedik, yurt dışındaki yabancıya da güven verdik" dedi.
İşsizliğin 2002 yılında yüzde 11'ken şimdi yüzde 9 civarında olduğunu belirten Yılmaz, "2018 yılında bunu yüzde 7,2'ye, 2023'te yüzde 5'in altına indirmeyi hedefliyoruz. Sadece 2007-2012 döneminde 4,4 milyon kişiye istihdam sağladık. İnşallah 2018 yılına kadar da 4 milyon insanımıza daha iş sağlayacağız. 1993-2003 yılları arasında ortalama büyüme, yüzde 3,1'di. Başkalarının durduğu zamanlarda biz yatmışız, fırsatı kaçırmışız. Bizim dönemimizde ise yüzde 5,1. Geçmiş 10 yıldaki büyüme oranının 2 katı gibi bir oranda büyüdük" diye konuştu.

Bedelli askerlik
Bir gazetecinin bedelli askerlikle ilgili sorusu üzerine Yılmaz, "Bedelli askerlik olmayacağını çok net şekilde söyledim. Yeni bir gelişme yok. Olmayacak da" dedi.
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, şunları söyledi:
"600 bine yakın insanımız askerden bakaya veya kaçak durumunda. Bunlardan bir çoğunun yoklama kaçağı olması veya bakaya kalması, ya 'askerlik kısalacak' ya 'biraz daha bekleyin' ya 'bedelli çıkacak biraz daha bekleyin' diye düşünmesindendir. Onu da diyenler, Silahlı Kuvvetlerimizin veya Genelkurmayımızın ihtiyaçlarını dikkate almadan yapılan açıklamalarla bir algı oluşturuluyor. Bizden önce askerlik hizmet süresi 18 aydı. Önce 15 aya düşürdük. Şimdi 12 aya düşürdük. 12 ay da normaldir. Her iki ayda bir 2 günlük izin var. Bu da 24 gün, bir ay demektir. Askerlik 11 ay kalıyor. Yedek subay olanlara ise yaklaşık bir yıl oluyor, 2 bin liranın üzerinde de maaş veriyoruz. 'Gel güzel kardeşim yurdumun dört bir tarafındaki güzel kardeşlerimle tanış, bir ol. Kardeş olduğunu gör. Bir de sana üstüne para vereyim' diyoruz. Dolayısıyla askerlikte yeni bir çalışmamız yok."
Yılmaz, daha sonra, Birlik Vakfı Malatya Şubesi tarafından düzenlenen "Varlığa ve Var Oluşa Muhabbetle Bakmak: Vakıf ve Vakıf İnsanı" konulu konferansa katıldı.

Videoyu izlemek için tıklayın

Ece Erken'in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda hayatını kaybetti
İşçi maaşlarına ek zam! Erdoğan müjdeyi canlı yayında açıkladı
Piyasaların beklediği haber! Fed faiz kararını açıkladı
İstanbul için kritik hatırlatma: Trafiğe çıkış yasağı sürmektedir
Eleştirilere yanıt: 1-2 saat gitmekten doğal bir şey olmaz
İmamoğlu'na peş peşe tepkiler! 'Ne görüştüğünü açıklamak zorunda'
Omicron ile savaşta ilginç yöntem! Yükselişi frenledi...
Millet İttifakı'nda 'yok sayma' çatlağı! CHP'li belediyelere eleştiri
Bir isim daha adaya veda etti! Acun Ilıcalı'dan sürpriz açıklama
Beşiktaş'tan ters köşe! Şenol Güneş derken
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuryeler itiraz etmişti! Trendyol'dan zam açıklaması
Anne ve babasını aynı anda kaybetmişti: Eksi dört derecede yan yana ölüm
G.Saray istiyordu, F.Bahçe kapıyor! Resmi transfer girişimi
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler