Geri Dön

Minibüs terörü!

İstanbul Güngören’de can pazarı... Dün yaşanan kazada aşırı hız yapan bir minibüs üst geçitten aşağıya uçtu. Olayda 2 yolcu can verirken 2 kişi de yaralandı.

Minibüs terörü!

İstanbul’un kent içi ulaşımında önemli bir yer tutan minibüslerin yarattığı trafik terörüne dün bir yenisi daha eklendi... Güngören’de dün sabah saatlerinde yolcu dolu bir minibüs, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu 5 metre yükseklikteki Eşref Bitlis Üstgeçidi’nden aşağı düştü. Metrelerce yüksekten yere çakılan minibüsteki 2 yolcu hayatını kaybederken sürücüyle birlikte 1 kişi de ağır yaralandı.

‘Caddeler sanki yarış pisti’
Görgü tanıkları, Salim Dalbudak kontrolündeki minibüsün döner kavşağa aşırı hızla girdiğini ve sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybettiğini söyledi. Eski Londra Asfaltı’nda sefer yapan Esenler - Merter hattına bağlı minibüslerin sabah ve akşam saatlerinde yolcu kapma yarışına girdiklerini belirten Güngörenliler, aşırı hız yapan araçlara karşı hiçbir önlem alınmamasından yakındı.
Kazanın meydanı geldiği alanda daha önce de pek çok kez trafik kazası yaşandığını belirten Güngörenliler, minibüsçülerin caddeleri yarış pistine çevirdiği görüşünde. Güngören’de bir tekstil atölyesinde çalışan ve işe gidiş gelişinde minibüsleri kullandığını belirten Samet Ukuşer, sürücülerin insan taşımacılığı konusunda yeterince donanımlı olmadıklarını belirterek “Minibüslerde günün belli saatlerinde tıklım tıklım dolu taşımacılık yapılıyor. Sürücüler insan canı taşımanın gerektirdiği hassasiyetten çok uzak. Araç kullanırken telefonla konuşuyorlar, hatta kısa mesaj yazıyorlar. Oysa insan taşımacılığı çok ciddi bir konu” dedi.Minibüslerin özellikle sabah ve akşam saatlerinde artan yolcu yoğunluğu dönemlerinde birbirleri arasında yolcu kapma mücadelesi içine girdiğini belirten Hakan Saydam ise “Trafikte son derece dikkatsiz ve tehlike saçan hareketlerle yolcu kapma mücadelesi içindeki minibüslerin pek çok kez irili ufaklı kazalara neden olduğunu hatırlıyorum. Aşırı hız ve dikkatsizlik en büyük etken. Minibüs sürücüleriyle ilgili ne yapılabilir bilmiyorum ama bir minibüs yolcusu olarak bu terörün çözümü için tek yapılması gerekenin eğitimli sürücüler yetiştirmek olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Şirinevler’de yaşadığını belirten Şermin Kaya işine gidebilmek için her gün minibüs kullanan İstanbullulardan. Kaya, minibüs sürücülüğünün belli standartlara bağlanması gerektiğini belirterek “Her ehliyeti olan minibüsün direksiyonuna oturup trafiğe çıkıyor” dedi.

‘Kaldırılmaları için çalışılıyor’
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise kazanın sürücü hatası ve aşırı süratten kaynaklandığını kaydetti. Mutlu, “Minibüslerin kaldırılmasına ilişkin Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması var. Minibüslerle ilgili düzenlemeler getiriliyor. E-5’ten kaldırıldı biliyorsunuz. Bunun gibi farklı uygulamalar düşünülüyor” diye konuştu.

‘Önce kafa yapısının değişmesi gerekiyor’
İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Koray Öztürk de kentte 6 bin 247 adet minibüsün trafikte olduğunu belirterek şunları söyledi: “Her gün trafikte olduğumuz için yaşanan kazalardan sonra minibüslerle ilgili toplumda kötü izlenimler oluşuyor. Ama bu tüm minibüsleri bağlamaz. Yaptığımız incelemede bölgedeki kamera kayıtlarında aracı sıkıştıran herhangi bir başka araç olduğunu görmedik. Kazanın nedenini incelemelerin ardından öğreneceğiz. Geçmiş yıllarda her ehliyeti olan birey minibüs kullanabiliyordu. Bundan bizler de çok rahatsızlık duyuyorduk. Ancak geldiğimiz nokta eskisi gibi değil. Bütün sürücülerimiz sosyal güvence kapmasında, belli standartlarda çalışmaya başladılar. Geçmişte bunun takibini yapamıyorduk. Bu sistemin oturması da biraz zaman gerektiriyor. Eğitimlerimiz, Emniyet ve Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak sürüyor. Önümüzdeki süreçte minibüs sürücüsü arkadaşlarımızın her birini 76 saat hem teorik hem de uygulamalı eğitimlere tabi tutacağız. 20 yılı aşkın süredir ticari araç kullanan sürücüler için de ekstra uygulamalar getireceğiz. Ne yapılırsa yapılsın arkadaşlarımızın kafa yapısını değiştirmediğimiz sürece bu sıkıntılar yaşanıyor ne yazık ki.”

Sağlık Bakanı Koca: ''Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351''Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yaptı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet