Geri Dön

Miraç Kandili hangi gün idrak edilecek? Kandilde nasıl ibadet edilmeli?

Üç ayların başlamasıyla beraber gözler Miraç Kandili hangi gün idrak edilecek sorusunun cevabına çevrildi. İslam alemi için son derece önemli bir gün olan 2019 Miraç Kandili tarihi belli oldu. İşte 2019 kandil tarihi ve kandilde nasıl ibadet edilmesi gerektiğine dair bilgiler...

Miraç Kandili hangi gün idrak edilecek? Kandilde nasıl ibadet edilmeli?

2019 Yılı Regaib Kandili'nin idrak edilmesi ile mübarek üç aylar başladı. Miraç Kandili için de kısa bir süre kaldı. Peki, Miraç Kandili ne zaman, bu özel gece nasıl değerlendirilmeli?

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

Miraç gecesi Müslümanlar için en özel gecelerden birisidir. Bu gece Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in göğe yükselişini ifade eder. 2019 yılı Miraç Kandili 2 Nisan 2019 Salı günü idrak edilecek.

KANDİL GECELERİNİ NASIL DEĞERLENDİRMEK GEREKİR?

Hz. Peygamber, mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini talep etmiştir (Tirmizi, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsedilmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çeki düzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla Müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde de oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.); “Şabanın ortasında yani berat gecesinde ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle! ‘ der.” buyurmuştur (İbn Mace, İkame, 191).

Mankenler, Kapadokya'ya hayran kaldıKapadokya Fashion Week'e katılmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen mankenler gezdikleri bölgeye hayran kaldıklarını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber