Geri Dön

Mississipi taşıyor

Kuzey Amerika bir kez daha doğal afetle karşı karşıya... Mississippi nehrinde su seviyesi 73 yıldan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı, acil durum ilan edildi...

Mississipi taşıyor

ABD’de dinmek bilmeyen yoğun yağışlar sonucu şimdi de ülkedeki nehirler taşmaya başladı. Kuzey Amerika’nın en büyük akarsuyu Mississippi nehri son 73 yıldan bu yana en yüksek su seviyesine ulaştı. Memphis’te 15 metreye kadar çıkan su seviyesi binlerce kişinin evlerinin sular altında kalmasına neden oldu. Yetkililer meydana gelen maddi hasarın düzeltilmesinin haftalar süreceğini belirtti. Ulusal Meteoroloji Servisi’nden Meteorolog Bill Borghoff 15 metreye ulaşan nehir seviyesinin yaklaşık 24 saat süresince inmeyeceğini dile getirdi.

Elvis’in evi kurtuldu
Sel sularının New Orleans kentine ulaşmasından endişe edilirken, yetkililer Memphis çevresinde kurulu olan setin suların taşmasını engelleyeceğini belirtti. Louisiana eyaletinin en büyük hapishanesindeki mahkûmlar ise bölgeden tahliye edildi. Kentte görev alan kurtarma ekipleri sayesinde can kaybı yaşanmadı. ABD Başkanı Barack Obama, nehrin etkileyebileceği 3 bin 800 kilometrelik alanda acil durum ilan etti. Elvis Presley’in bölgedeki yüksek bir kesime kurulu “Graceland” adlı evinin ise su altında kalmadığı belirtildi.

Ermenistan ordusu, Paşinyan'ın istifasını istediDağlık Karabağ savaşını kaybeden Ermenistan ordusu, Başbakan Paşinyan'ın istifasını isteyen bir bildiri yayınladı. Paşinyan, Reuters haber ajansının 'son dakika' koduyla duyurduğu bildiriye yanıt olarak taraftarlarını sokağa çıkmaya çağırdı ve Genelkurmay Başkanı'nı görevden aldı. Ardından sokağa inip destekçileriyle Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen Paşinyan, sonuna kadar direneceğini söyledi. Rusya'dan ilk açıklama geldi, yaşananlardan endişe duyulduğunu belirten Kremlin tarafları sağduyuya davet etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet