Geri Dön

MİT’i suçlamak için Reyhanlı’ya göz yummuş

Tutuklanan eski Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman’ın Reyhanlı’daki saldırıyı MİT’le ilişkilendirerek sözde Selam Tevhid-Kudüs Ordusu’nun şiddet eylemi olarak sunmayı hedeflediği belirlendi...

MİT’i suçlamak için Reyhanlı’ya göz yummuş

MİT TIR’larını durduran ve FETÖ’nün şifreli haberleşme ağı ‘ByLock’ kullanıcısı olduğu tespit edilen eski Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman hakkında Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca hazırlanan rapor tamamlandı.
Rapora göre, Reyhanlı saldırısına ilişkin iddianameyi de hazırlayan Şişman, FETÖ’nün amacı doğrultusunda örgüt mensubu kolluk görevlileriyle birlikte hareket etti. Türkiye’yi ve hükümeti yurt içi ve yurt dışında zor durumda bırakarak itibarsızlaştırma gayesi taşıyan Şişman, 11 Mayıs 2013’te Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bomba yüklü iki aracın patlatılması sonucu 53 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda vatandaşın yaralandığı saldırıyı MİT ile ilişkilendirerek sözde Selam Tevhid-Kudüs Ordusu’nun şiddet eylemi olarak sunmayı amaçladı.
Harekete geçmedi
Şişman, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Anas Asalieh ile bağlantılarına yönelik Antakya ve Samandağ’da MİT-Emniyet koordinasyon toplantısında alınan karara rağmen planlanan operasyonu erteledi.
MİT tarafından, eylem planlamalarının akamete uğratılmasına yönelik çalışmalar sonucu Suriye rejimi kaynaklı eylem yapılacağı yönündeki hassas bilgilerin emniyet yetkilileriyle paylaşılmasına karşın Şişman, harekete geçmedi. Ayrıca Asalieh ve bağlantılı diğer kişilere ilişkin telefon-ortam dinlemeleri olmasına ve operasyon konusunda mutabakat sağlanmasına rağmen, 1 Mart 2013’te Hatay Yayladağı’ndan Türkiye’ye giriş yapan Asalieh’in yakalanmasına yönelik operasyon talimatı vermekten de kaçındı. “Ellerinde somut silah-patlayıcı ve benzeri malzeme bulunmaması, operasyondan beklenen neticenin alınamayacağı endişesi taşıdığını” ileri süren Şişman, operasyonun ertelenmesini savundu. MİT’ten, Reyhanlı saldırısından üç gün önce 8 Mayıs 2013’te gelen, “Suriye kaynaklı saldırı yapılacak” bilgisini göz ardı eden o dönemde Adana Özel Yetkili Savcısı olarak görev yapan Şişman, MİT yetkilileri ve Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin de bulunduğu görüşmelerde, saldırı ihbarını dikkate almadı. Şişman, ihbarda adı geçen şahısların yakalanması yerine Hatay Emniyet Müdürlüğü yetkilileri gibi ısrarla şahısların silah veya patlayıcı gibi somut birtakım delillerle yakalanması için delil toplama sürecine devam edilmesi yönünde görüş bildirdi. Yeterli ve somut ihbarlara karşın ihbarda adı geçenler hakkında operasyon gerçekleştirilerek patlama olaylarının önlenmesi yerine ısrarla delil toplama sürecine devam edilmesini isteyen Şişman, mesleğin şeref ve onurunu bozan, mesleğe olan genel güveni yok eden nitelikte usul ve yasaya aykırı işlem yaptı. l AA

‘Dink cinayeti’ndeki yöntemi izledi

MİT’i suçlamak için Reyhanlı’ya göz yummuş


Rapordaki tespitler, FETÖ’nün Hrant Dink suikastindeki yöntemi Reyhanlı saldırısında da izlediğini ortaya kondu. Dink’in öldürülmesine ilişkin açılan dava haricinde, cinayetin FETÖ ile bağlantısını ortaya çıkaran en kapsamlı soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan iddianamede Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, kapatılan Zaman gazetesinin genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, gazeteciler Adem Yavuz Arslan, Ercan Gün ile meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız ve İstanbul Jandarma İstihbarat görevlisi Yüzbaşı Muharrem Demirkale’nin de aralarında bulunduğu 51 şüpheli yer almıştı. Dink’in öldürülmesine ilişkin hazırlanan üçüncü iddianamede, “Cinayet mahallinde tetikçi Ogün Samast’ı takip eden jandarma istihbarat görevlilerinin komutanı olan şüphelilerden yüzbaşı Muharrem Demirkale’nin iki hatla, cinayetten bir gün önce ve bir gün sonra dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ile 7 görüşme yaptığının tespit edildiği” bildirilmişti. İddianamede, güvenlik kamera görüntüleriyle eşleşen HTS kayıtlarından ‘olay yerinde, cinayet öncesi ve sonrasında bulunarak Samast ve Dink’i izleyen, Dink’in öldürülmesine nezaret eden İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden bazı görevliler olduğu” saptaması yer almıştı.

Yargılanmaları devam ediyor

Reyhanlı’daki saldırıya ilişkin Şişman’ın hazırladığı iddianameye göre üç gün önce Türkiye’ye yönelik bombalı saldırı yapılacağına dair polise ihbar gelmişti. İddianamede, bir gün önce saldırıyı organize ettiği öne sürülen Mihraç Ural’ın sosyal medyadan Hatay’a yönelik tehdit mesajı yayınladığı ifade edilmişti. Güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledilen davadaki sanıkların yargılanmasına devam ediliyor.

Sevgilisini bağlayıp evi ateşe verdiİstanbul Ataşehir'de Alev Y. adında bir kadın, sevgilisi Emre Y. tarafından elleri ve ayakları koli bandıyla bağlandı. Emre Y., daha sonra sevgilisinin bulunduğu evi ateşe vererek kaçtı. Evde mahsur kalan Alev Y., olay yerine gelen itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu Emre Y. yakalanarak gözaltına alındı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet