Gündem MİT'ten Suriye'de kritik operasyon! Terörist İbrahim Muhammed Nasır öldürüldü

MİT'ten Suriye'de kritik operasyon! Terörist İbrahim Muhammed Nasır öldürüldü

02.12.2022 - 09:30 | Son Güncellenme:

Milli İstihbarat Teşkilatı, Suriye'de kritik bir operasyona daha imza attı. Terör örgütü PKK'nın sözde Tel Tamir sorumlusu İbrahim Muhammed Nasır öldürüldüğü bildirildi.

MİTten Suriyede kritik operasyon Terörist İbrahim Muhammed Nasır öldürüldü

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, bölge halkından olması nedeniyle Barış Pınarı Harekatı bölgesi sınır hattını çok iyi bilen ve gerçekleştirdiği sızma girişimleri sınır güvenliğini tehdit eden "Kemal Pir" kod adlı İbrahim Mohammad Nasır, sabotaj planlarının yapılmasında aktif rol oynadı.

Haberin Devamı

Füze konusunda uzman olan Nasır, Tel Tamir’in iç bölgeleri ve sınır bölgesini iyi bilmesinden dolayı Barış Pınarı Harekatı bölgesine yönelik eylemlerde komuta ettiği sözde tugaydaki unsurlarla birlikte başat rol oynadı.

Kendisine bağlı unsurlarla birlikte doğrudan sabotaj eylemlerine katılan Nasır, gerçekleştirdiği eylemler nedeniyle MİT tarafından hedef listesine alındı. Sözde tugay sorumlusu Nasır’ın tüm hareketleri ve intikalleri sahadaki MİT ajanları tarafından dikkatle izlendi. Operasyona uygun ortamın oluşması üzerine Nasır, MİT tarafından Suriye'de düzenlenen nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.

TERÖRİST AZAD ÖNGÜÇ YAKALANDI

Siirt'te 4 yıl önce, 1 jandarma personeli ile 6 güvenlik korucusunun şehit olduğu ve 12 personelin yaralandığı saldırı ile birçok terör eylemine katıldığı belirlenen Azad Öngüç isimli terörist, Şırnak'ta yakalanarak, tutuklandı.

Haberin Devamı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Şırnak İl Jandarma Komutanlığı'nca, PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü üyelerine yönelik çalışmada, 'Canfeda Alman' kod adlı terörist Azad Öngüç'ün TIR dorsesinin altına saklanarak yurda giriş yaptığı bilgisine ulaşıldı. 24 Kasım'da jandarma ekiplerince 3 kişinin içinde bulunduğu söz konusu TIR, Silopi ilçesi Ortaköy Jandarma Karakol Komutanlığı yol emniyet ve kontrol noktasında durduruldu.

 

MİTten Suriyede kritik operasyon Terörist İbrahim Muhammed Nasır öldürüldü

Yapılan araştırmada TIR'daki 3 kişiden birinin 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma' ve 'kasten öldürme' suçlarından da aranan 'Canfeda Alman' kod adlı terörist Azad Öngüç olduğu tespit edildi. Terörist Azad Öngüç ile birlikte yanındaki 2 kişi de 'Bilerek ve isteyerek terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan gözaltına alındı.

Terörist Azad Öngüç'ün, başta 30 Mart 2018 tarihinde Siirt merkez Ormanardı köyü bölgesinde yol yapımı çalışmalarının emniyetini sağlamak için görevlendirilen güvenlik güçlerine yönelik yapılan, 1 jandarma personeli ile 6 güvenlik korucusunun şehit olduğu ve 12 personelin yaralandığı silahlı saldırı olmak üzere birçok terör olayına katıldığı belirlendi. Öngüç’ün ayrıca PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü içinde örgütün sözde Türkiye sorumlusu 'Hakkı Gabar' kod adlı İskan Akyüz’ün uzun süre korumalığını yaptığı tespit edildi. Terörist Öngüç, işlemlerinin tamamlanması ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.