Geri Dön
Gündem‘Molotof’ artık silah sayılacak

‘Molotof’ artık silah sayılacak

Silah Tasarısı Alt Komisyonu hazırladığı yasa tasarısında molotofkokteylini kanunen silah saydı. Tasarıya göre molotof taşıyan ve bulunduran kişiye 8 yıla kadar hapis ceza verilecek

‘Molotof’ artık silah sayılacak

TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde oluşturulan Silah Tasarısı Alt Komisyonu, son Gezi Parkı eylemlerini de dikkate alarak “molotofkokteyline” ilişkin sürpriz düzenleme yaptı. Daha önce Yargıtay içtihatları doğrultusunda silah sayılan “motolof kokteyli” kanunda da silah olarak gösterildi. Alt komisyon, molotofun bireysel kullanımına 8, örgütlü kullanımına 12 yıla kadar hapis cezası öngördü.
TBMM kulisinde bazı gazetecilerle özel sohbet eden Alt Komisyon Başkanı Ak Partili Mustafa Akış, hazırlığı bitirilen ve önümüzdeki hafta İçişleri Üst Komisyonu’nun görüşülecek olan Silah Tasarısı hakkında bilgi verdi. Tasarı yer verilen bazı düzenlemeler şöyle:
- Piyasada satılan bireysel savunma amaçlı biber gazının yoğunluğu, polisin kullandığından farklı olacak, 18 yaşın altındakilere satılamayacak.
- Asker ve polise ait beylik silahlar dahil Türkiye’deki tüm silahların balistik izleri Emniyet’te kayıt bankasında tutulacak.
- İnternet dahil her yerde silah reklamı yasak olacak.
- Molotofkokteyli ilk kez bu yasada, “Yanıcı ve parlayıcı madde kullanılarak oluşturulmuş, el yapımı saldırı veya savunma aracı” olarak tanımlandı. Taşıyan, bulunduran kişiye 3 yıldan 8 yıla kadar hapis ceza verilecek. Molotof kokteyli, suç işlemek için kurulmuş bir örgüt faaliyeti için kullanılırsa, cezalar yarı oranında artırılacak. Böylece 12 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Molotofkokteyliyle ilgili cezalar, bugüne kadar Yargıtay içtihatları doğrultusunda veriliyordu.
- Havai fişeklerin saldırı amacıyla kullanılmasına 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirildi.
- Kurusıkı silahlar, gerçek silaha dönüştürülemeyecek şekilde üretilecek, üzerine ayırıcı iz bilgisi konulacak.
- Silah almak isteyen, kursa gidecek.
- Yurtdışına vs. gidecekler için kiralık silah kasası uygulaması gelecek.
- Alkollü silah taşıyan kişiye 600 lira para cezası verilecek. Yeniden aynı suçu işlerse ruhsatı 5 yıl süreyle iptal edilecek. Uyuşturucu kullanan kişinin ruhsatı iptal edilecek bir daha ruhsat verilmeyecek.
- Av tüfeğinde yaş ruhsat yaşı 18, yivli av tüfeğinde 21, tabancada 25 olarak belirlendi. Sağlık kontrolü ise yönetmelikle düzenlenecek.
- Terör, tecavüz, çocuklara yönelik cinsel istismar gibi suçlardan ceza alanlar, ruhsat alamayacak.
- Zamanında bildirim yapmadığı için ömür boyu ruhsat alamayan valiler gibi kamu görevlilerinin cezası 3 bin lira para cezası şeklinde yeniden düzenlendi.
- Gizli tanık veya koruma altına alınanlardan can güvenliği olmayan kişiye 7 kişilik bir komisyonun uygun bulması halinde silah ruhsatı verilecek.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sami Kohen son yolculuğuna uğurlandıİstanbul'da pazartesi günü hayatını kaybeden Milliyet Gazetesi yazarı Sami Kohen için Neve Şalom Sinagogu'nda tören düzenlendi. Kohen'in cenazesi defnedilmek üzere ulus Musevi Mezarlığı'na götürüldü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler