Geri Dön

Mozaik Yolu’nun izinde

‘Mozaik Yolu Projesi’, 18 Eylül’de Amerika’da Global Hope Coalition’ın 1. Yıl Gala Yemeği’nde tüm dünyaya tanıtıldı

Mozaik Yolu’nun  izinde

Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği (Turkey ONE- T-One Derneği), Türkiye’nin yeni bir kültürel turizm alanı kazanması ve dünyanın ortak kültürel mirasının uluslararası platformlarda hak ettiği değere taşınmasını amaçlıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta 18 Eylül’de de Amerika’da bir etkinlik gerçekleşti. Global Hope Coalition Derneği’nin Türkiye’den tek üyesi olan Turkey ONE Derneği kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Global Hope Coalition üst yönetimini Turkey ONE Derneği’nin sunumu için ikna etti. Bunun üzerine dernek, Global Hope Coalition (Küresel Umut Koalisyonu) Derneği’nin New York programına konuşmacı olarak davet edildi. Global Hope Coalition’ın 1. Yıl Gala Yemeği’nde Prof. Dr. İlber Ortaylı da kapsamlı bir sunum yaparak aynı zamanda isim babası olduğu ‘Mozaik Yolu Projesi’ni anlattı. Projeyi tanıtarak, bu çalışmaların ortak dünya mirasına yapacağı önemli katkıyı vurgulayan Ortaylı’nın sunumu, davetliler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Dün Demet Sabancı Çetindoğan, İlber Ortaylı ve dernek üyeleri Sevda Elgiz ve Özalp Birol’un katılımıyla yapılan bir toplantıyla, 18 Eylül’deki Mozaik Yolu Projesi’nin dünyaya tanıtılması hakkında Türkiye basını bilgilendirildi. Buna göre Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa’daki mozaiklere ziyaretçilerin gelmesinin hedeflendiği açıklandı. Etkinliğe katılım gösterilmesiyle ilgili bilgi veren Demet Sabancı Çetindoğan, “Bu önemli projemizi Birleşmiş Milletler’in (BM) 72. Genel Kurul Genel Görüşmeleri’nin yan etkinliklerinden biri olan Global Hope Coalition Summit’te tanıtmış olduk. Zirvenin resepsiyon bölümünde Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa’da ortaya çıkarılan essiz mozaik eserleri anlattık. ABD’nin üç büyük kütüphanesinden biri olan ünlü New York Halk Kütüphanesi’nde (NYPL) düzenlenen etkinlik, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi” dedi.

Mozaik Yolu’nun  izinde

Sahibinden kaçan at trafikte dört nala koştuBursa'da bir at arabasının, sahibi olmadan trafikte 4 nala ilerlemesi güvenlik kameralarına takıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet