Geri Dön
GündemMuğla'da yıldırım düşmesi sonucu 13 günde 48 orman yangını çıktı

Muğla'da yıldırım düşmesi sonucu 13 günde 48 orman yangını çıktı

Muğla'da yıldırım düşmesi sonucu son 13 günde 48 noktada orman yangını çıktı.

Muğla'da yıldırım düşmesi sonucu 13 günde 48 orman yangını çıktı

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, yaptığı açıklamada, Muğla ve ilçelerinde 9 Haziran'dan bu yana etkili olan gök gürültülü sağanak yağışlar nedeniyle 48 yıldırım yangını meydana geldiği bildirdi.

Bölge Müdürlüğü yıllık yangın verilerinde yıldırım yangınlarının yüzde 30'luk bölümü oluşturduğunu belirten Yaprak, "2020 yılında çıkan 329 orman yangınının 82'si yıldırım kaynaklı meydana geldi. Bu yıl ise 22 Haziran tarihi itibariyle bölge müdürlüğümüzde meydana gelen 169 yangının 56'sını yıldırım yangınları oluşturuyor. Bu yangınlar ekiplerimiz tarafından hızlı bir şekilde müdahale edilerek büyümeden söndürüldü.” ifadelerini kullandı.

Yaprak, sorumluluk bölgelerini kapsayan Muğla ve Aydın illerinde yaşanan yıldırım yangınlarının karadan ve havadan yapılan müdahalelerle büyümeden söndürüldüğünü kaydetti.

Tek ağaçta yada küçük bir alanda etkili olan yıldırım yangınları söndürme ekipleri tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

Yangın işçilerinin çektiği fotoğrafta düşen yıldırım sonucu ağaçların gövdesinde oluşan alev topu net bir şekilde görüldü.

Bakan Kurum, yangının etkili olduğu Manavgat'ın Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulunduÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manavgat ilçesindeki orman yangınında çok sayıda evin zarar gördüğü Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulundu.Kurum, mahallede evleri, ahırları, otomobilleri yanan, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları telef olan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet