Geri Dön
GündemMuharebeyi kazandık ancak savaşı kaybettik

Muharebeyi kazandık ancak savaşı kaybettik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Osmanlı Devleti’nin son zaferi Kut’ül Amare’nin 100. yılı nedeniyle dün Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir dizi etkinlik düzenledi.

Muharebeyi kazandık  ancak savaşı kaybettik

Kut’ül Amare Savaşı’na ilişkin sergiyi gezenler arasında İstanbul Vali Yardımcısı Osman Ateş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen vardı.

Serginin açılışına katılan 41. Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman daha sonra Kut’ül Amare zaferine ilişkin düzenlenen panelde konuştu. Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’nda adını tarihe yazdırdığı iki büyük zaferden biri olan Kut Muharebesi’nin başarı öyküsünü anlatan Yalman şöyle konuştu:

“Osmanlı tarihinin en onurlu, İngilizlerin ise en acı günüdür. Binbaşı Nazmi Solak yönetimindeki 3. Piyade Alayı askerleri Kut’ül Amare’ye giren ilk Türk birliğidir. Bu onurlu muharebeyi kazandık ancak yapılan hatalar neticesinde savaşı kaybettik. Büyük acılar içinde kazandığımız Anadolu’nun bütünlüğünü korumak hepimiz için milli bir görevdir.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tarihi Taş Köprü, evler arasında kaybolduEdirne'de tarihi Muradiye Camii'ne geçişleri sağlayan ve halk arasında 'Taş Köprü' olarak bilinen tarihi köprü, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Zamanla çevresi evlerle kaplanan ve gözden kaybolmaya başlayan köprünün ciddi bakıma ihtiyacı olduğunu söyleyen, Edirneli tarih araştırmacısı Altay Bayatlı, "Aslında bu köprü için Edirne'de 'kayıp köprü' diyebiliriz. Mahalle arasında kalarak kaderine terk edilmiş durumda. Ciddi derecede restorasyon istiyor. Bu tarz yaya köprülerine nadir rastlıyoruz" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner