Geri Dön

muhtarın şehitlik muamması

TBMM, PKK’lı teröristleri devlete bildiren, askerlerin gelmesini beklemeden izini sürüp üçünü öldüren köy muhtarı Mehmet Can Çakırgöz dosyasını mercek altına aldı. Oğul Kerem Çakırgöz babasının şehit olduğunu kanıtlamaya çalışırken, devlet birimleri şehit olduğuna ilişkin herhangi bir kayıt bulamadı.

muhtarın şehitlik muamması

Kerem Çakırgöz, TBMM’ye başvurarak babasının PKK’lı teröristleri ihbar ettiğini, izini sürerek çatışıp üçünü öldürdüğünü belirtti. Çakırgöz, babasının daha sonra intikam almak isteyen teröristler tarafından şehit edildiğini belirterek Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık ve istihdam imkânlarından yararlanmak istediğini belirtti.
Dilekçe Komisyonu, konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sordu. Bakanlık belge temin edilmesi halinde vefat eden kişinin yakınlarına gerekli işlemin yapılacağını bildirdi. Ancak kurumlardan “belge yok” kararı geldi. Çakırgöz, konuya ilişkin bir soruşturma belgesini sunamadı. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Haziran 2017’de TBMM’ye gönderdiği resmi yazıda şunları kaydetti:
“Belgelerde yer alan bilgiler esas alınarak yapılan inceleme sonucunda, ilgilinin ölüm olayının Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bulunmadığı tespit edildiğinden, kurumumuz Vazife Malullüğü Tespit Kurulu’nca incelenerek, örgüt mensuplarını ihbar ettikten sonra kendi imkanlarıyla etkisiz hale getirip güvenlik güçlerine teslim edilmesini sağlayan köy muhtarı olan kardeşi ile diğer akrabaları olan kişilerden intikam almak, halkı korkutup yıldırmak için bölücü terör örgütü mensuplarınca evine yapılan silahlı baskın sonucu ölen Mehmet Can Çakırgöz hakkında Terörle Mücadele Kanunu hükümlerinin uygulanmasına imkan bulunmadığı’ kararı verilmiştir.”
SGK ve devlet birimlerinden gelen yazılar dikkate alındığında Mehmet Can Çakırgöz’ün teröristlerle çatıştığı ve üçünü öldürdüğüne ilişkin ifadeler bulunmasına rağmen, “soruşturma evrakına rastlanmaması” nedeniyle bir işlem yapılamayacağı tespiti olayı muammaya dönüştürdü. Kerem Çakırgöz’ün mücadelesini yargı yoluyla sürdüreceği öğrenildi.

Hırsızlar için alınan önlem Covid'den koruduElazığ’da bir muhtar, korona virüs (Covid-19) pandemisinde aldığı tedbirler ile köyüne hastalığın girmemesinde önemli rol oynadı. Pandeminin ilk anından itibaren bir çok noktada tedbir kuralı uygulayan muhtar, hırsızlar için taktırdığı güvenlik kamerası sayesinde dışardan gelenleri de takibe alarak köyüne virüsün girişini engelledi, bugüne kadar hiç vaka görülmedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet