Geri Dön

Mükerrer Ne Demek? Tdk'ya Göre Mükerrerlik Ve Mükerreren Nedir?

Mükerrer, Arapça dil köküne dahil bir kelimedir ve dilimizde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu kelime genellikle eski kaynaklarda karşımıza çıkmaktadır. Bu kelimenin kullanımında ise bazı yanlışlıklar yapılabilmektedir. Sizler için mükerrerin kısaca kelime anlamı nedir ve mükerrer ne demek sorularını ayrıntılı bir şekilde araştırdık. İşte bu kelime için verilmiş olan TDK sözlük anlamı.

Mükerrer Ne Demek? Tdk'ya Göre Mükerrerlik Ve Mükerreren Nedir?

Mükerrer, tekrar edilen işleri tarif etmek için kullanılan bir kelimedir. Aynı zamanda “yinelenmiş” manasına da gelmektedir. Bu konuyla ilgili rastlanan diğer kelimeler de mükerreren ve mükerrerlik olarak sıralanmaktadır. Mükerrer, olumlu ve olumsuz durumlarda kullanıma uygun bir kelimedir. Ancak mükerrerin genellikle olumlu işlerin tarif edilmesi tercih edilmektedir. Güzel sayılan ve olumlu şeylerin mükerrer olarak nitelendirilmesi oldukça sevilmektedir. Üst üste meydana gelen negatif işlerin mükerrer olarak nitelendirilmesi pek istenmeyen bir durumdur.

Mükerrer Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

  1. Tekrarlanmış, tekrar edilmiş ve birden fazla kez yapılan iş.
  2. Yinelenmiş iş ya da şey.
  3. Kopya. (Mükerrer nüsha gibi)

 - Mükerreren: Tekrarlanarak veya tekrarlanarak yapılma durumu.

 - Mükerrerlik: Mükerrer olma ve tekrarlanma durumu.

İYİ Partili Ümit Özdağ'dan İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili bomba FETÖ iddiasıİYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'la Tarafsız Bölge'de ses getirecek flaş açıklamalarda bulundu. Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etti. Öte yandan programa telefonla bağlanan Buğra Kavuncu, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber