Geri Dön
GündemMünir Özkul kimdir, nereli? Münir Özkul kaç yaşında, ne zaman öldü?

Münir Özkul kimdir, nereli? Münir Özkul kaç yaşında, ne zaman öldü?

Türk sinemasının sevilen oyuncularından Münir Özkul biyografisi, hayatına dair detaylar araştırılıyor. Hababam Sınıfı serisindeki performansının yanı sıra Adile Naşit ile olan filmleri ve diğer yerli yapımlardaki karakterleri hala güncelliğini koruyor. Münir Özkul neden öldü? İşte, Münir Özkul hayatı...

Münir Özkul kimdir, nereli? Münir Özkul kaç yaşında, ne zaman öldü?

Münir Özkul, Kel Mahmut ve Yaşar Usta karakterleri ile milyonlarca kişinin gönlüne taht kurdu. Yılların ardından hale yer aldığı filmler beğeni ile izlenmeye devam ediyor. Türk meddah olan Özkul, sanat yaşamı boyunca sayısız tiyatro oyununda da yer alarak onlarca ödülü de almaya hak kazandı. Münir Özkul 2018 yılında 92 yaşında hayatını kaybetti. Münir Özkul ölüm nedeni nedir?

MÜNİR ÖZKUL KİMDİR?

Mustafa Münir Özkul tam adına sahip sanatçı, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Sanat hayatına henüz lise öğrencisiyken 1939 yılında Bakırköy Halkevi'nde tiyatro ile başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine ve Edebiyat Fakültesinin sanat tarihi bölümüne devam etti.

1948'de Ses Tiyatrosu'nda sahnelenen "Aşk Köprüsü" oyunuyla profesyonelliğe adım atan Özkul, daha sonra Muhsin Ertuğrul'un yönetimindeki Küçük Sahne'ye geçti. Bu dönemde John Steinbeck'ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge'den Babayiğit, George Axelrod'dan Yaz Bekarı (1954), John Patrick'ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda yer aldı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları'nda (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosu'nda (1959-60) ve İstanbul Aksaray'daki Bulvar Tiyatrosu'nda arkadaşlarıyla kurduğu kendi topluluğunda (1960-62) çalıştı. 1969'da Haldun Taner ile birlikte Bizim Tiyatro'yu kurdu. Aynı yıl Bizim Tiyatro tarafından sahnelenen Taner'in "Sersem Kocanın Kurnaz Karısı" adlı oyununda Tomas Fasulyeciyan tiplemesiyle büyük başarı elde etti. Özkul 1972’de gazino ve gece kulüplerinde şovmenlik yapmaya başladı. Adile Naşit’le de zaman zaman gazino sahnelerine şovmen olarak çıktı.

Münir Özkul kimdir, nereli Münir Özkul kaç yaşında, ne zaman öldü

1978'de yeniden Şehir Tiyatroları'na dönen usta oyuncu, 1983-84'te, Jean Anouilh'in "Generalin Aşkı" oyunuyla Dormen Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. 1980'lerin ortalarında Ferhan Şensoy'un Orta oyuncular topluluğuna katıldı, aralarında "İstanbul'u Satıyorum"un da yer aldığı dört oyunda rol aldıktan sonra sahnelere veda etti. Özkul 1968'de Altan Karındaş topluluğunda oynanan Sadık Şendil'in Kanlı Nigar oyunundaki rolüyle İlhan İskender Armağanı'nı kazandı. Bu başarısı üzerine İsmail Dümbüllü, Kel Hasan'dan devraldığı 50 yıllık simgesel kavuğu Özkul'a verdi. Daha önce de oynadığı Haldun Taner'in Sersem Kocanın Kurnaz Karısı (1978) oyunundaki rolüyle Avni Dilligil (1978), Ulvi Uraz (1979), İsmet Küntay (1979) ve İsmail Dümbüllü (1980) ödüllerini kazandı. Özkul 1950'lerden itibaren sinemada da rol almaya başladı. İlk dönem filmlerinden dikkat çekenleri Edi ile Büdü, Balıkçı Güzeli ve Kalbimin Şarkısı'dır. 1965'ten sonra sinemada canlandırdığı karakterlerle övgü topladı. 1970'li yıllarda, kalabalık kadrolu ve genellikle Ertem Eğilmez'in yönettiği filmlerde roller aldı.

200'den fazla filmde rol alan Münir Özkul, Sev Kardeşim filmindeki oyunuyla 1972 Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı. "Bizim Aile" filminde canlandırdığı "Yaşar Usta" rolüyle de 1977 Azerbaycan Film Festivali'nde özel ödül kazandı. "Süt Kardeşler" filminde yönetmen yardımcılığı da yapmıştır. Son olarak 2000'li yılların başında, Hamdi Alkan'ın canlandırdığı "Yarmagül" karakterinin dedesini oynadığı Reyting Hamdi televizyon programında kamera karşısına geçti. 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Münir Özkul'a "devlet sanatçısı" unvanı verildi.

Münir Özkul kimdir, nereli Münir Özkul kaç yaşında, ne zaman öldü

Sinemanın efsanelerinden Münir Özkul, dört evlilik yapmıştır. Bu evliliklerden üç çocuğu dünyaya geldi. İlk eşi Şadan, ikinci eşi Suna Selen, üçüncü eşi Yaşar ve son eşi 1986'da evlendiği Umman Özkul'dur. 

MÜNİR ÖZKUL NE ZAMAN, NEDEN ÖLDÜ?

Oyuncu, 2003 yılından itibaren demans ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile mücadele ediyordu. 5 Ocak 2018'de Beyoğlu'nun Cihangir semtindeki evinde 92 yaşında yaşamını yitirdi. 7 Ocak 2018'de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenen anma etkinliğinin ardından Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası Bakırköy Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Bodrum'da aç kalan domuz sürüsü Belediye Meydanı’na indiMuğla'nın Bodrum ilçesinde, aç kalan yaban domuzları yiyecek bulmak için Belediye Meydanı'na indi. O anlar çevredekiler tarafından cep telefonları ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet