Geri Dön

Murat Özdemir'in papağana işkence anlarının detayları ortaya çıktı

Murat Özdemir’in ‘MasterChef’ yarışmasından diskalifiye edilince arasının açıldığı Acun Ilıcalı’ya mesaj göndermek için papağana işkence yapıp bacağını kırdığı ortaya çıktı. Alkollü olduğu ve evinin önünde toplanan kalabalığın olası bir saldırısına karşılık polis tarafından gözaltına alınan Özdemir, geceyi karakolda geçirdi. Özdemir’in ifadesinde “Haksız yere diskalifiye edildim ve görüntüleri alkolün etkisiyle çektim” sözlerini kullandı.Öte yandan Özdemir’in şiddet uyguladığı Afrika cinsi gri papağanı, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde tedavi altına alındı. Papağanın travmalardan dolayı yarın ameliyat olacağı öğrenildi.

Murat Özdemir'in papağana işkence anlarının detayları ortaya çıktı

Türkiye’nin ‘MasterChef’ programındaki agresif tavırlarıyla tanıdığı Murat Özdemir’in sosyal medyada dün gece paylaştığı bir görüntü, hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

Boğazından tuttuğu papağana işkence yaparak “Acun baba de lan” diyerek küfürler saydıran Murat Özdemir’in paylaştığı görüntüye tepkiler kısa sürede çığ gibi büyüdü. İşkencenin görüntüleri üzerine İstanbul Polisi harekete geçti. Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Murat Özdemir’i gözaltına alarak emniyete götürdü.

İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın talimatıyla yürütülen çalışmada, Özdemir’in işkence yaptığı papağan da kurtarıldı.

BACAĞINI KIRDI

Polis ekiplerinin veterinere götürdüğü papağanın bacağında kırık olduğu belirlendi. İşkenceden kurtarılan papağanın tedavisinin ardından Tarım İl Müdürlüğü yetkililerine teslim edileceği öğrenildi.

EVİNİN ÖNÜNDE HAYVANSEVERLER TOPLANDI

Alkollü olduğu öğrenilen Özdemir’in Etiler Asayiş Büro Amirliği’nde ilk ifadesi alındı.

Savcılığın, işlemlerin ardından sabah adliyeye gitmesi için serbest bırakılması talimatı verilen Murat Özdemir geceyi karakolda geçirdi. Özdemir’in evinin önünde toplanan kalabalık sebebiyle gece tedbir amaçlı karakolda tutulduğu öğrenildi.

ALKOLE BAĞLADI

Savcılığın yeni bir talimatla polis gözetiminde adliyeye getirilmesini talep ettiği şüphelinin Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne götürülmesi bekleniliyor.

5 AYRI SUÇ KAYDI ORTAYA ÇIKTI

Özdemir’in daha önce ‘uyuşturucu’, ‘mala zarar verme’, ‘aile içi şiddet’ gibi suçlardan 5 ayrı kaydı ortaya çıktı.

Bu suçlar sebebiyle denetimli serbestlikten yararlandığı öğrenilen Murat Özdemir’in emniyette verdiği ilk ifadesinde; “Katıldığın yemek yarışmasından haksız yere diskalifiye edildim. Daha sonra toparlanamadım. Dün akşam alkolün etkisiyle ne yaptığımı bilmiyorum” dediği öğrenildi.

ADLİYE GİRİŞİNDE İLK SÖZLER

Murat Özdemir İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Yoğun güvenlik önlemleri altıda adliyeye getirilen Özdemir, gazetecilere "Papağana işkence yapmadım. Parmağımı ısırdı" dedi.

PAPAĞAN AMELİYAT EDİLECEK

Özdemir’in şiddet uyguladığı Afrika cinsi gri papağanı, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde tedavi altına alındı. Papağanın travmalardan dolayı yarın ameliyat olacağı öğrenildi.

Murat Özdemirin papağana işkence anlarının detayları ortaya çıktı


Yabani Hayvan Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Özsoy ise papağanın bir işkenceye maruz kalmış olabileceğini ifade ederek, “Geçirdiği travmaya bağlı olarak ayağının ekleminde çıkık var. Yüzünde aldığı darbelere ilişkin kızarıklıklar var. Biraz korkmuş ve stres altında uyku pozisyonunda. Diz çıkığı nedeni ile yarın ameliyat yapacağız. O zamana kadar da beslenmesi antibiyotiği vesaire. Bir de sessiz ortamda bırakıyoruz. Bu durum böyle. Kanadında problem yok ama ayağındaki sorun bayağı bir ciddi. Ameliyattan sonra iyi olacak ama biraz zaman gerekiyor. İşkenceye maruz kaldığı gözüküyor. Gözünün altında da kızarıklıklar var. O birazcık el ile sıkıştırmaya bağlı. Onun dışında genel durumu iyi. Ameliyatın içeriği ise diz ekleminin yerine getirilip özel bağlar ile tespit edeceğiz. Tekrar fonksiyonel olması için” dedi.

ANKARA BAROSU HAREKETE GEÇTİ

Ankara Barosu, papağana eziyet eden Murat Özdemir'in cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, Özdemir'in papağana şiddet uyguladığı ve bunu sosyal medya hesabından yayınladığı anımsatıldı.

Hayvanları Koruma Kanunu'nun, hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temini; hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamayı amaçladığı ve hayvanlara acı çektirmeyi suç olarak düzenlediği kaydedilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Şüphelinin eylemini sosyal medyada canlı yayında gözler önüne sermesi, maalesef hayvanlara uygulanan şiddetin cezasız kalmasının sonucudur. Esaslı yaptırımla karşılaşmayacağının bilincinde olan şüpheli, işkence görüntülerini yayınlamaktan çekinmemiştir.

Açık yasa maddelerine rağmen şüpheli, savunmasız ve hiçbir şeyden habersiz papağana işkence ederek, bacağının kırılmasına yol açmıştır. Bu katıksız şiddetin ve vahşetin cezasız kalmaması gerekmektedir. Hayvanların yaşam hakkı yasalarımızla koruma altındadır. Şahsın daha fazla hayvana zarar vermemesi, eziyet edememesi, kanunlarımızın öngördüğü şekilde cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılması ve dava açılması için bu suç duyurusunda bulunmak zorunlu olmuştur."

Suriye'nin kuzeyine balistik füze saldırısı! Ölü ve yaralılar var...Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya düzenlenen balistik füze saldırısında ilk belirlemelere göre 1 sivil öldü, 18 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet