Geri Dön

Müslim’in suç dosyası çok kabarık

Prag’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslim, Türkiye’de son yıllarda onlarca kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının faili ve azmettiricisi olarak aranıyordu.

Müslim’in suç dosyası çok kabarık

Özellikle 2016’da Türkiye’de yaşanan büyük terör saldırılarının, PYD/PKK’nın kontrolündeki Suriye’nin kuzey bölgesinden geçiş yapan teröristler aracılığıyla, Türkiye-Suriye sınır hattından sevkiyatı yapılan silah, mühimmat ve patlayıcı maddelerle düzenlendiği belirlendi. Bu kapsamda güvenlik güçlerince sınır hattında çok sayıda silah ve uçaksavar mühimmatı ele geçirildi.

30’ar kez hapis

PYD/PKK’nın 2010-2017 yıllarında sözde eş başkanlığını yürüten Müslim, terör saldırılarının faili olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığınca bu ay içinde güncellenen aranan teröristler listesinde, kırmızı kategoriye alındı. Müslim’in adı bir çok davada saldırıların azmettiricisi olarak adı geçiyor.

Müslim hakkında yakalama kararı verilen dosyalardan ilki, Ankara’da 17 Şubat 2016’da PKK/KCK mensubu bir terörist tarafından, Merasim Sokak’ta askeri servis araçlarına yönelik bombalı araçla düzenlenen ve 29 kişinin yaşamını yitirdiği, 87 sivilin yaralandığı terör saldırısı davasına ilişkin oldu. PKK/KCK terör örgütünün paravan yapılanması TAK’ın üstlendiği terör eyleminin “Zinar Raperin” kod adlı Abdulbaki Sönmez adlı terörist tarafından düzenlendiği açıklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, PKK’nın sözde üst düzey yöneticileri Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Cemil Bayık, Murat Karayılan, Fehman Hüseyin ile Müslim’in de arasında yer aldığı 68 kişi hakkında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçundan bir, hayatını kaybeden kişiler için ise 29 kez olmak üzere toplam 30’ar kez hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine, saldırıyla ilgili, aralarında PKK/KCK’nın Avrupa’daki elebaşlarından Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal, PKK/KCK’nın Suriye uzantısı PYD’nin elebaşı Müslim, PKK/KCK’nın elebaşlarından Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Fehman Hüseyin’in de aralarında bulunduğu 48 örgüt elemanı hakkında yakalama emri çıkardı.

Güvenpark saldırısı

Müslim’in adı, Ankara’da PKK/KCK terör örgütü mensupları tarafından, Kızılay Güvenpark yakınlarında 13 Mart 2016’da canlı bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu 36 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda da geçiyor. Yine TAK tarafından üstlenilen terör eyleminin “Doğa Jiyan” kod adlı Seher Çağla Demir adlı terörist tarafından düzenlendiği açıklandı. Demir’in uzun süre Suriye’de PYD/YPG terör örgütü içerisinde faaliyet gösterdiği anlaşıldı. Güvenlik güçleri tarafından konu hakkında yapılan detaylı soruşturmada, saldırının, Suriye’den ülkeye giriş yapan PYD/YPG mensubu Vahit Ayçil tarafından planlandığı tespit edildi. Ayçil’in, saldırının ardından Suriye’ye kaçarak PYD/YPG çatısı altında terörist faaliyetlerine devam ettiği belirlendi. Hazırlanan iddianamede, Müslim’in adı, saldırıyı planlayan örgüt üyelerinin de bulunduğu 9’u tutuklu 55 zanlı arasında yer aldı.

Çukurambar’a tutuklama

Müslim hakkında çıkarılan son tutuklama ve yakalama kararı ise Çukurambar’daki vergi dairesine yönelik 1 Şubat’ta düzenlenen bombalı terör saldırısına yönelik soruşturma kapsamında verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında Müslim’in de aralarında bulunduğu 32 örgüt yöneticisi hakkında yokluğunda tutuklama ve yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul'da E-5 Karayolu beyaza büründüİstanbul’da etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle E-5 Karayolu TÜYAP mevkii beyaza büründü. Kartpostallık görüntülerin oluştuğu E-5 Karayolu drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet