Geri Dön

Mustafa Çalışkan: Türkiye'nin güvenliği İstanbul'un güvenliği ile başlar

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, "20 milyona yakın nüfusuyla dünyanın birçok metropolünden daha kalabalık olan İstanbul'un güvenliğini geleneksel yöntemlerle sağlamak çok zor bir süreçtir" dedi.

Mustafa Çalışkan: Türkiye'nin güvenliği İstanbul'un güvenliği ile başlar

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Polis Akademisi ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde 02-03 Ocak'ta Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat  Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma  Şahin, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın yanı sıra çok sayıda bürokrat, yerel  yönetici ve emniyet müdürünün katılımıyla gerçekleştirilen "Şehir ve Güvenlik  Sempozyumu"ndaki konuşmacıların sunumları Polis Akademisi Yayınları tarafından  "Şehir ve Güvenlik Sempozyumu Bildiri Özetleri Kitabı" adıyla yayımlandı.

Kitapta, sempozyumun 1. oturumuna konuşmacı olarak katılan Çalışkan'ın  sunumundan çarpıcı detaylara yer verildi.

İstanbul'un güvenliğine ilişkin slayt üzerinden 94 sayfalık sunum  yapan Mustafa Çalışkan, İstanbul polisi olarak "kent güvenliği" yaklaşımından  "güvenlik kent" kavramına geçtiklerini dile getirdi.

Suçun tek bir nedene indirgenemeyecek kadar çok boyutlu bir sosyal  olgu olduğunu, zamansal ve mekansal olarak değişiklik gösterebileceğini ifade  eden Çalışkan, literatürde yer alan ve yakın geçmişte tamamlanmış ampirik  çalışmaların, kentte suçu etkileyen faktörlerin sosyal/kültürel, ekonomik,  demografik ve mekansal olarak dört ana grupta toplandığını ortaya koyduğunu ifade  etti.

Çalışkan, "Resmi nüfusu 16 milyona yakın olan, yabancı nüfusuyla  beraber 20 milyona yaklaşan nüfusu ile dünyanın bir çok metropolünden daha  kalabalık olan İstanbul'da klasik güvenlik anlayışıyla suç ve suçlularla  mücadelede sınırlı kalınacağı veya kısa vadeli politikaların yetersiz kalacağı  açıktır. Her şeyden önce dünya standartlarının altında polis sayısı ile böylesi  önemli bir metropolde güvenliği sağlamak geleneksel yöntemler ile çok zor bir  süreçtir" diye konuştu.

İstanbul polisinin bir şehirden daha çok, bir ekonomiye, dünya  kültür-tarih merkezine hizmet ettiğine değinen Mustafa Çalışkan, şunları  kaydetti:

"Türkiye'nin güvenliği İstanbul'un güvenliği ile başlar. Kent  güvenliğiyle ilgili teorilerin bir çoğunda, mekansal faktörlere yönelik çözüm  süreçleri ön plana çıkmaktadır. Bu haliyle suç üreten, suç çeken ve suç  işlenmesini kolaylaştıran alanlar üzerinde yoğunlaşmanın kent güvenliği açısından  çok etkili bir politika olacağı üzerinde durulması aslında sadece dönemsel bir  çözüm olmakla beraber, yukarıda da arz edildiği gibi sadece belli alanları  kapsar. Oysa ki güvenlik kavramındaki yeni gereksinimler zaman ve mekan ötesi bir  kavram olup, geleneksel güvenlik anlayışının ötesinde 'Güvenli Kent' kavramını  ortaya çıkarmaktadır. Kentleşme, çevre, psikoloji, sosyoloji, kent planlaması,  insan kaynakları yönetimi, halkla ilişkiler, personel eğitimi motivasyonu,  kurumlar arası işbirliği vb. birçok alan ve uygulayıcıyla alışveriş halinde bir  çalışmayla ortaya konabilir. 'Güvenli Kent' yaklaşımı kentsel güvenliği sağlamaya  yönelik eski ve yeni birçok yöntemi içinde barındırır. Son üç yılda, ihtiyaç  duyulan alanlarda uygulamaya konan bir çok proje, işlevsellik ve geri  dönüşümlerin kontrolüyle 'Güvenli Kent' kavramının, 'Güvenİstanbul' şeklinde  marka bulmuş haliyle başarılı ve uzun soluklu çözümleri de beraberinde  getirmiştir. İçlerinde ödül almış bir projenin de bulunduğu 65'e yakın proje ile  'kent güvenliği' yaklaşımından sıyrılarak 'güvenli kent' kavramı İstanbul'da  başarı ile uygulamaya konmuştur. Güvenİstanbul, içeriğindeki unsurlara, sadece  ihtiyaç duyulması halinde değil, verimlilik ve dünya metropolleri ile yarış  yapmak için de gerekli proje ve yaklaşımlar dahil edilerek, sürekli yenilenme ve  iç denetim mekanizmaları ile sistem yaklaşımı dinamiklerinin işlediği bir  anlayıştır. 'Güvenİstanbul' markasını oluşturan projeler öncelikle personel  yönetimi açısından ihtiyaç duyulan noktaları kapsamaktadır. İhtiyaçlar sadece  idarenin bakış açısı ile belirlenen konuları içermemektedir."

"Sizi Dinliyorum" ve "Beraber Düşünelim" projelerinin en alt  kademedeki personelin görüş ve önerilerini il emniyet müdürüne doğrudan  iletilebildiği ve her şeyden önce "biz büyük bir aileyiz" bakış açısının  oturtulduğu önemli projelerden olduğunu anlatan Çalışkan, "Bu şekilde yüzlerce  fikir, yüzlerce problem doğrudan en üst makama iletilebilmekte, böyle bir  yöntemin varlığı bile personele ayrı bir motivasyon katmaktadır" dedi.

Ayrıca çalışma saatlerinin 8/24 esasına göre yeniden düzenlenmesinin,  kadın personelin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan "Defne" projesi ile yapılan  pozitif ayrımcılığın, tüm personelin katkıları ile şehit ailelerine ev  alınmasının, personel çocuklarının güvenle emanet edilebileceği anaokullarının  yapılmasının motivasyonel anlamda yapılan ve olumlu sonuçlar alınan projelerden  bazıları olduğunu dile getiren Mustafa Çalışkan şöyle konuştu:

"Güvenlik hizmetlerinde etkin bir rol oynamak için çağa ayak uydurmak,  kaliteli ve iş bilen personel yetiştirmek adına yapılan eğitim projeleri de  kuşkusuz 'Güvenİstanbul' kavramı için en önemli unsurlardan sayılır. 2018 yılında  18 bin 500 personele uygulanan 'Acil Müdahale Eğitimi' ile personelin öz güveni  yükseltildi. Başta terör olayları olmak üzere, silah kullanmayı gerektiren  olaylarda becerilerini geliştirmeleri sağlandı. İnternetin etkin kullanımı ile  suçun sanal ortamlara kayması karşısında da daha etkili mücadele için 'Siber  Akademi' kurulmuştur. FETÖ/PDY kaynaklı ihraçlarla boşalan orta kademe yönetici  sınıfını daha hızlı ve verimli bir şekilde eğitmek amacıyla yapılan 'Usta-Çırak  Rol Model' eğitim projesi, Polis Merkezi Amirliklerinin işlevselliklerini  arttırmak amacı ile başlatılan 'Çürük Elma Adalet' projesi, yoğun iş temposu  içerisinde personeli bir yerde toplamak yerine eğitimi onların ayağına götüren  'Mobil Eğitim Projesi' gibi onlarca proje ile personel kalitesi sürekli olarak  arttırılmaktadır."

Vatandaşların sokakta bir suçla karşılaşması durumunda, 155 Polis  İmdat hattından iletişim kurma süresinin saniyelere indirildiğini vurgulayan  Emniyet Müdürü Çalışkan, sözlerini, "İhbar sonrası polisin olay yerine  intikalinin İstanbul şartlarında 4-5 dakikaya indirilmesi de dahil olmak üzere  güvenlik hizmetlerinde halkın ihtiyaçlarına kısa sürede cevap verilmesi   'Güvenİstanbul' kavramının unsurları arasında yer almaktadır." diye tamamladı.

 

 

Son Dakika: Ankara Elmadağ'da fabrikada korkutan patlamaGelen son dakika haberine göre; Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bir mobilya fabrikasında patlama meydana geldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber