Geri Dön

Mutlu ve Çapkın hâkim karşısında

FETÖ’nün mülkiye yapılanması davası Silivri’de başladı. İstanbul eski valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski emniyet müdürü Hüseyin Çapkın’ın da aralarında bulunduğu 15 eski vali ve kaymakam mahkemeye çıkarıldı

Mutlu ve Çapkın  hâkim karşısında

FETÖ’nün mülkiye yapılanmasına yönelik davanın ilk duruşmasında savunma yapan tutuklu İstanbul eski emniyet müdürü Hüseyin Çapkın, “15 Temmuz’da görüldü ki en tepedeki generaller, yıllarca yanlarında çalıştırdığı yaverler, subaylar tarafından silahla zor kullanılarak derdest edildiler. Tıpkı beni de sırtımdan bıçaklayan FETÖ’cü polis müdürleri gibi. Ben bunları neden tespit edemedim diye suçlanıyorum, hem de en ağır şekilde” dedi.
15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanan Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile Eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da aralarında bulunduğu 14’ü tutuklu 15 eski vali ve kaymakamın yargılaması dün başladı. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu karşısında bulunan salondaki duruşmada tutuklu mülki idare amirlerinin tümü hzır bulundu. Mutlu ile Çapkın sanık sandalyesinde ön sırada yan yana otururken mahkeme başkanı, kimlik tespitinin ardından sanıklar hakkında iddia edilen suçlamaların özetini okudu.
15 Temmuz örneği
Savunmasını yapan Çapkın, iddianame ile örgütün hiyerarşik yapısında yer aldığı iddiasıyla hakkında en ağır cezanın istendiğini belirten Çapkın savunmasında, “ByLock kullanma, çocuğu iltisaklı okullarda okutmak, maddi yardımda bulunmak, Bank Asya’ya para aktarmak gibi hiçbir ilişkim olmadığı net bir şekilde ortaya çıkmıştır. 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimini yaşandıktan sonra FETÖ ile ilgili elde edilen bilgi ve birikime bakılarak, benim 17 Aralık 2013’ten önce bunları bilmememin hayatın olağan akışını aykırı diye suçlanmamı anlamış değilim. 15 Temmuz’da görüldü ki en tepedeki generaller, yıllarca yanlarında çalıştırdığı yaverler, subaylar tarafından silahla zor kullanılarak derdest edildiler. Tıpkı beni de sırtımdan bıçaklayan FETÖ’cü polis müdürleri gibi. Ben bunları neden tespit edemedim diye suçlanıyorum, hem de en ağır şekilde. FETÖ’cü Nazmi Ardıç ve diğer emniyet müdürlerinin benim hakkımdaki ifadesi tam anlamıyla örgüt stratejisi kapsamında gerçekleşmiştir” dedi.
‘Deli miyim ben?’
Mahkeme başkanı Çapkın’a 17/25 Aralık operasyonlarını yöneten polis müdürleriyle ilgili “Bu polisleri görevden alma yetkiniz var mıydı?” sorusunu yöneltti. Çapkın da “Bunlar 3 gün sonra böyle bir operasyon yapacak deseler görevden almaz mıyım? Deli miyim ben?” yanıtını verdi.
‘Erdoğan’a sorulsun’
Çapkın, savunmasında “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sorulsun ben FETÖ’cü müyüm? Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan benim FETÖ’cü olduğumu söylerse ben kendimi savunmaktan vazgeçerim” dedi.
‘ByLock kullanmadım’
Dünkü duruşmada savunmasını yapan isimlerden biri de merkez valisiyken hakkında soruşturma başlatılan Muğla eski valisi Fatih Şahin’di. Ne lise döneminde ne de üniversite döneminde FETÖ’ye ait yurtlara ve evlere gitmediğini öne süren Şahin, “15 Temmuz’u desteklemem mümkün değildir. Kesinlikle FETÖ üyesi değilim” dedi.

Üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis

İddianamede 15 sanık hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Sanıklar hakkında ayrıca “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan ise 7.5 yıldan 15’er yıla kadar hapis talep ediliyor.
İddianamede, Hüseyin Avni Mutlu’nun, 7 Şubat’ta MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağrılmasından bir gün sonra, FETÖ üyesi kamu görevlilerini İstanbul emniyetinin istihbarat, terör ve KOM gibi kritik birimlerinin başına getirilmesini sağladığı, yapılan bu atamaların da örgüte üye kamu görevlilerinin devlet aleyhine başlatmış oldukları 17/25 Aralık kumpas soruşturması ile Selam Tevhid kumpas soruşturmalarını devam ettirmeye yönelik olduğu, ayrıca soruşturmaların sızmamasını sağlamaya çalışıldığı belirtiliyor.
Çapkın onay vermiş
İddianamede Hüseyin Çapkın da, FETÖ üyelerinin emniyetin kritik birimlerinin başına getirilmesine onay vermekle suçlanıyor. Çapkın, 3 Eylül 2016’da tutuklanmış, avukatının itirazı üzerine 8 Kasım 2016’da tahliye edilmişti. Hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan Çapkın, iddianamenin tamamlanıp gönderildiği 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeniden tutuklanmasına karar verilmişti. İddianamede şüphelilerden eski Bağcılar Kaymakamı Fatih Şahin, eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır ve eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ın Bylock kullandığı tespitine yer verildi.

Antalya'da sazlık alanda yangın paniği!Antalya’da sazlık alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle büyüdü. Bataklık olduğu için sazlıkların bulunduğu alana müdahale edemeyen ekipler, alevlerin seralara sıçramaması için yoğun çaba sarf ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet