Geri Dön

Müzenin iki güvenliği eserleri çalıp sattı

Mimar Sinan Resim ve Heykel Müzesi’ndeki beş tarihi hat levhayı çalan 2 güvenlik görevlisi, bir antikacıya eserleri 27 bin liraya sattı. Yakalanacaklarını anlayınca üniversiteye “Antika çarşısında gördük, el koyduk” dedi...

Müzenin iki güvenliği eserleri çalıp sattı
Ferit Zengin

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan ve Sayıştay raporunda müzesinin envanterinde bulunan 404 eserin kayıp olduğu açıklanan Mimar Sinan Üniversitesi’nin iki güvenlik görevlisi, hırsız çıktı

Şişli Antikacılar Çarşısı’nda antikacılık yapan Muhammed Emrah A., geçen hafta dükkanına gelen iki kişiden 27 bin lira karşılığında beş tarihi hat levha eseri satın aldı. Aldığı eserleri bir koleksiyonere gösterdiğinde arkasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin mührü olduğunu fark eden Emrah A., bunun üzerine eserleri satın aldığı kişileri arayıp parasını geri istedi ve üniversiteye giderek yetkililere durumu anlattı.

Üniversite yönetimi, eserleri antikacıya satan şahısların üniversitenin güvenlik görevlileri Ömer G. ve Serkan K. olduğunu belirledi. Bu sırada hırsızlıklarının ortaya çıkacağını anlayan iki güvenlik görevlisi, Şişli’deki Antikacılar Çarşısı’na giderek eserleri geri aldı. Daha sonra üniversiteye dönerek, “Bu eserleri antika pazarında bulduk, bizim okulun olduğunu görünce el koyduk” diyerek eserleri okul yönetimine teslim edip hırsızlıklarını kapatmaya çalıştı. Eserleri iade ederek kurtulacaklarını zanneden iki güvenlikçi, üniversite yönetimi ve antikacı Muhammed Emrah A.’nın şikâyetiyle polis tarafından gözaltına alındı.

Serbest bırakıldılar

Emniyete götürülen ve işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen çalıştığı yeri soyan iki güvenlik görevlisi, çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Sayıştay tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada envanterindeki 404 tarihi eserin kayıp ve çalındığı açıklanan Mimar Sinan Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi’ndeki eserlerinde bulunması için ayrı bir soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.

 

Bursa'da kullanılmayan 2 evde çıkan yangın söndürüldüBursa'nın Gemlik ilçesinde kullanılmayan 2 müstakil evde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.Alınan bilgiye göre, Yeni Mahalle Kumla Yokuşu'nda boş olan 2 müstakil evde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.Bölgedeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 6 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın yaklaşık 1 saatte söndürüldü.Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet