Geri Dön

NATO’dan uyarı: Kabul edilemez

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye’de hava operasyonu gerçekleştiren Rusya’nın Türkiye hava sahasını ihlal etmesinin ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

Brüksel’de bulunan Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Stoltenberg ile görüştü. Stoltenberg, NATO’nun Türkiye’nin güvenliğine yönelik sorumluluğunu teyid ederek, son gelişmeleri görüşmek üzere acil Kuzey Atlantik Konseyi toplantısı kararı aldı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Stoltenberg, “Rusya’ya NATO hava sahasına saygı göstermeleri ve ittifak ile gerilimi artırmadan kaçınmaları çağrısı yapıyorum” dedi. Sinirlioğlu ile görüşmesinde NATO’nun güçlü şekilde Türkiye’nin güvenliğine bağlı olduğunu vurguladığını belirten Stoltenberg, “Rusya’nın eylemleri bölgedeki istikrara katkıda bulunmuyor” ifadesinde bulundu. Acil toplantının ardından yayınlanan açıklamada “Müttefikler, Türk hava sahasının ihlalini güçlü bir şekilde protesto ediyor, NATO sınırlarını ihlal eden bu saldırıyı kınıyor. Müttefikler, böylesi sorumsuz bir davranışın tehlikeli sonuçlarına dikkat çekiyor” denildi.

Ambulans uçak Yemen'de saldırıya uğrayan Türk Kızılay yetkilisi için havalandıYemen'de uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan Türk Kızılay yetkilisi Ali Can Budak, Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Ankara'ya getirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber