Geri Dön

Ne zaman emekli olurum nasıl hesaplanır?

Siz de ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanarak emeklilik yaşınızı kolayca hesaplayabilirsiniz. Bu haberimizde sizlere ne zaman emekli olurum hizmetleri hakkında ve emeklilik yaşı hesaplama hakkında detaylı bilgileri sizlere anlatacağız.

Ne zaman emekli olurum nasıl hesaplanır?

Ne zaman emekli olurum uygulaması emekli olacak olan vatandaşların ne zaman emekli olabileceğini gösteren bir uygulamadır. Vatandaşlar bu uygulama sayesinde tam olarak ne zaman emekli olabileceklerini hesaplayamasalar da yakın bir tarihini hesaplayabilir. Ne zaman emekli olurum uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumunun bir uygulamasıdır. Bu uygulamaya giriş yaptıktan sonra bazı bilgilerinizi girerek hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan vatandaşların hepsi bu uygulamayı kullanabilir. Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek hesaplama işlemini gerçekleştirebileceğiniz gibi ayrıca internet üzerinden de hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde emeklilik tarihini bilmeyen vatandaşlar uygulamayı kullanarak hesaplama işlemini gerçekleştirebilir ve böylelikle ne zaman emekli olabileceklerini öğrenebilirler. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan 3 kurum bulunmaktadır. SSK (4A), Bağ-Kur (4B) ve Emekli Sandığı (4C) kurumları Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan kurumlardır. Bu kurumlara bağlı olan vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna da bağlı olmuş olur. Bu kurumlara bağlı olan vatandaşlar her ay düzenli olarak prim veya sigorta yatırmaktadır. Bu yatırılan prim ve sigortalar sayesinde vatandaşlar sigortalı bir şekilde hayatını devam ettirebilir. Primler ve sigortalar yattığı sürece vatandaşların hastane ve kaza masraflarını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. Ayrıca bu yatırılan prim ve sigortalar tamamlandığı zaman ve vatandaşın emeklilik yaşı geldiği zaman vatandaşlar bağlı oldukları kurumdan emekli olabilirler ve emekli maaşı alabilirler.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM UYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ!

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Ne zaman emekli olurum uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumunun her bir bölümü için farklı şekillerde tasarlanmıştır. SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı kurumları için ayrı şekillerde uygulamalar geliştirilmiştir. Vatandaşlar bu uygulamalara giriş yaparak ve gerekli bilgileri girerek hesaplama işlemini tamamlayabilir. SSK kurumuna bağlı olan vatandaşlar hesaplama işlemi için işe giriş tarihini, tescil tarihini, ve prim günlerini bilmesi gerekmektedir. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra bu bilgiler istenecektir. Bağ-Kur kurumuna bağlı olan vatandaşlar maluliyet durumlarını, maluliyet derecelerini ve bakıma muhtaç kaç malul çocuğu olduğunu bilmesi gerekmektedir. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra bu bilgiler istenecektir. Emekli Sandığı kurumuna bağlı olan vatandaşlar hesaplama işlemi için hizmet başlangıç ve bitiş tarihinizi tam olarak bilmeniz gerekmektedir.

SSK kurumuna bağlı olan vatandaşlar ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun SSK için olan ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapmalıdır. Ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yaptıktan sonra ilk olarak kimlik bilgilerinizi girmelisiniz. Uygulamada yer alan cinsiyetiniz kısmını ilk olarak seçmelisiniz. Ardından doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak ve hizmete başlama tarihinizi gün, ay ve yıl olarak girmelisiniz. Bu bilgiler girildikten sonra maluliyet ve erken yaşlanma ile ilgili olan seçenekleri belirtmelisiniz. Maluliyet durumunuz var ise evet seçeneğini seçmelisiniz. Erken yaşlanma durumunuz var ise evet seçeneğini seçmelisiniz. Bu işlemlerin ardından mevcut sigorta bilgilerinizi girmelisiniz. Ne zaman emekli olurum uygulamasının SSK uygulaması mevcut bilgiler kısmına SSK prim ödenen gün sayısını, diğer sandıklara ait gün sayınızı, fiili gün sayınızı ve 3600 günün doldurulduğu tarihi gün, ay ve yıl olarak sisteme girmelisiniz. Bu bilgilerinizi bilmiyorsanız ne zaman emekli olurum uygulamasından hesaplama işlemini yapamazsınız. Bu bilgilere Sosyal Güvenlik Kurumundan ulaşabileceğiniz gibi internet üzerinden de SGK hizmet dökümü belgesi sayesinde ulaşabilirsiniz. Bu bilgilere ulaştıktan sonra ve bilgileri gerekli yerlere girdikten sonra gönder linkini tıkladığınızda ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Bağ-Kur kurumuna bağlı olan vatandaşlar da ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun Bağ-Kur için olan ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapmalıdır. Bağ-Kur için olan bu uygulamada istenilen bilgileri gerekli yerlere girdikten sonra ne zaman emekli olurum uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ilk olarak emeklilik bilgilerinizi girmelisiniz. Cinsiyetinizi emeklilik türünüzü ve doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak girdikten sonra özel durum bilgileriniz var ise sisteme girmelisiniz. Bu bilgilerin hepsi girildikten sonra Bağ-Kur kurumundan ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Emekli sandığı kurumuna bağlı olan vatandaşlar ne zaman emekli olabileceklerini hesaplayabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun Bağ-Kur kurumu için olan ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapmalıdırlar. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra istenilen bilgileri girdikten sonra Bağ-Kur kurumundan ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Köpeği kediye saldırttı, kedinin yuvasını tekmelediManisa'nın Turgutlu ilçesinde bir kişi köpeğini henüz yeni doğum yapmış bir kedinin üzerine saldı. Anne kedi ve yavrularına köpeği ile eziyet eden şahıs daha sonra kedinin yuvasına tekme atarken yaşananlar güvenlik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber