Geri Dön

Nette özgürlükte 58’inci sıradayız

World Wide Web’i (WWW) kurduğu için internetin babası olarak anılan Tim Bernes-Lee’ye ait World Wide Web Vakfı’nın dünya çapında sansürü izleme amacıyla hazırladığı yıllık web endeksi raporu açıklandı.

Nette özgürlükte  58’inci sıradayız

Raporda internet ağının sosyal ve siyasal etkileri bakımından 81 ülke sıralanıyor. Buna göre, endeksteki ülkelerin yüzde 30’unda siyasi içeriklerin engellendiği ya da filtrelendiği ifade ediliyor. Yıllık web endeksinin ilk sıralarında İsveç, Norveç, İngiltere, ABD ve Yeni Zelanda yer alıyor.
Buna göre internet açısından en özgür ülkeler bunlar. Türkiye, Gana, Hindistan ve Çin’in ardından internet özgürlüğü alanında 58. sıraya oturdu. Raporda Türkiye ile ilgili “Gezi Parkı protestoları sırasında, dünyada lokasyonu belli tweetlerin yüzde 90’ı Türkiye kaynaklı ve yüzde 88’i Türkçe idi. Oysa 2011’deki Mısır ayaklanması sırasında en fazla RT’lenen tweetlerin sadece yüzde 30’u Mısır’dan geliyordu. Türkler ayrıca yerel medyanın konuya yeterince yer vermediği düşüncesiyle #BugünTelevizyonlariKapat etiketini kullanmak gibi yöntemlerle başta Twitter olmak üzere sosyal medyayı kullandı” bilgisine yer verildi.

UN Women’dan kadınlara yönelik şiddetle mücadele kampanyasıBirleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), 16 Günlük Aktivizm – Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası kapsamında bu sene kadınlara ve kız çocuklarına yönelik siber şiddete dur diyecek 1 milyon kişi arıyor. 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan kampanya, herkesi www.atesbocekleri.info sitesinde siber şiddet ile ilgili testi çözmeye ve arkadaşlarını meydan okumaya (challenge) davet ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet