Geri Dön
Gündem‘O ürünler market ve internette satılamaz’

‘O ürünler market ve internette satılamaz’

Eczacılar, Kovid-19 salgını sürecinde kullanımı artan takviye ürünler konusunda mevzuat değişikliği yapılması için e-posta eylemi başlattı. Eczacılar, market ve internet ortamında satılan vitamin ve takviyelerle ilgili Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı’na çağrı yaparak bu ürünlerin, mevcut şekilde satılmasının halk sağlığı ve kamu yararı bakımından büyük sorunlara yol açacağı uyarısında bulundular. Eczacılar kısa sürede ilgili bakanlıklara binlerce e-posta gönderdi.

‘O ürünler market ve internette satılamaz’

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu ise, vitamin, mineral ve gıda takviyelerin sadece eczanelerde satılması gerektiğini belirtirken, “Market ve internet ortamında, kötü saklama koşullarına maruz kalmış, yasaklı ürünlerle tağşiş edilmiş, sahte ürünler cirit atıyor. Vatandaşlarımızın sağlığını hiçe sayan, hastalıklara ve ölümlere davetiye çıkaran bu duruma artık dur denilmeli” diye konuştu.

Sarıalioğlu, Türkiye’deki sağlık okuryazarlığının ilkokul 2 düzeyinde olduğuna dikkat çekerek, “Sağlığa ilişkin ürünlerin bilinçsizce kullanılmasının pek çok olumsuz etkisi var. Vatandaşların, ‘doğal olduğu için zararsız’, ‘ilaç kullanacağıma takviye kullanırım’, ‘bu dönemde bağışıklık sistemim ne kadar güçlü olursa o kadar iyi’, ‘bitkisel, o yüzden yan etkisi yoktur’ anlayışıyla sağlık danışmanlığı olmadan, eczane dışından alıp kullanmaya başladığı takviyeler büyük risk taşıyor” dedi.

 

Sancaktepe'de tepki çeken görüntü! Hemen müdahale edildiSancaktepe'de özel bir hastanenin acil servisinden aldığı hastayı başka bir hastaneye götürmek isteyen ambulans, acil servis çıkışına park eden otomobil nedeniyle dakikalarca beklemek zorunda kaldı. Otomobilin sürücüsüne ulaşılamayınca, park halindeki başka bir aracı sürücüsünün çekmesinin ardından ambulans yoluna devam edebildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet