Geri Dön
GündemOcakta 6 kadın yüksekten düştü

Ocakta 6 kadın yüksekten düştü

Kadına yönelik artan şiddet ocak ayında da durmadı. 36 kadın erkek şiddeti sonucunda hayatını kaybetti. Yüksekten düşen 6 kadından 5'i şüpheli şekilde öldü, biri ise ağır yaralandı...

Ocakta 6 kadın yüksekten düştü

 

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul - Bu yılın ilk ayında 36 kadın, erkek şiddeti sonucunda hayatını kaybetti. Yine Ocak ayında yüksekten düşen altı kadından beşi hayatını kaybetti, biri ağır yaralandı. Bu ölümler, "şüpheli" olarak kayıtlara geçti. Kocaeli'de polis memuru arkadaşının evine giden 23 yaşındaki Sedefnur Çağlar, yedinci kattan düşerek ağır yaralanırken, üniversiteli Melike Şahin, erkek arkadaşının evinin balkonundan düşerek hayatını kaybetti. Gözaltına alınan erkek arkadaşı ise, adli kontrolle serbest kaldı. Gaziantep'te ise evinde arkadaşı Çağrı Şaşmaz'la tartıştığı sırada balkondan düşen hemşire Adile Kılınç, hayatını kaybetti. İzmir'de yaşayan 23 yaşındaki Ece Baş, yedinci kattaki evinin balkonundan düşerek hayatını kaybetti.

Ankara'da yaşayan Şevval Abanoz da kullanılmayan eski bir binanın beşinci katındaki penceresinde düşerek hayatını kaybetti. Abanoz'un, düşmeden belli bir süre önce eşi tarafından şiddet gördüğü öne sürüldü. Ocak ayında yüksekten düştüğü için hayatını kaybeden son kişi ise, İstanbul'da yaşayan Kübra Ece oldu.

Serbest kaldılar

"Bizim Köyün Kızları" isimli yarışmayla ünlenen Kübra Ece (29), iddiaya göre; bir ay önce erkek arkadaşı Mehmet Emre Ş. ile ayrıldı. Mehmet Emre Ş. de Brezilyalı Luizia Marina R.C. ile birlikte olmaya başladı. Kübra Ece, 30 Ocak günü saat 04.00 sıralarında Mehmet Emre Ş.'nin Avcılar'daki evine gitti. Evde Emre Ş.'nin haricinde yeni kız arkadaşı Luizia Marina R.C. ile arkadaşları Mikail Ö., Hami A., Mahmut Emir Ş., Ayşe Ç. ve Muhammed Ali Ş. de vardı. Polis tutanaklarına yansıyan ifadelere göre, Kübra Ece evde Luizia Marina R.C.'yi görünce Mehmet Emre Ş. ile tartıştı. Sinir krizi geçiren ve evdeki eşyalara zarar veren Kübra Ece, 45 dakika evde kaldıktan sonra da dördüncü kattaki dairenin balkonundan aşağı düştü. Evdekiler durumu polise ve sağlık ekiplerine bildirdi. Hastaneye kaldırılan Kübra Ece, hayatını kaybederken, o gece evde bulunanlar ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Eve geri döndü

Polisin ulaştığı kamera görüntülerinde ise, Kübra Ece'nin Mehmet Emre Ş.'nin evine sabaha karşı geldiği, kısa bir süre sonra evden çıkıp aracına gittiği belirtildi. Mehmet Emre Ş.'nin genç kızın arkasından gittiği, aracın kapısının açılmaması üzerine Ece'nin eve döndüğü görüldü. Kol kola yürüyen Mehmet Emre Ş. ile güvenlik kamerası kayıt saatine göre saat 04.48'de görüntülenen Ece kısa süre sonra 4. kattan düştü.

‘Kızım hayat dolu biriydi’

Ölümü kayıtlara ‘şüpheli’ olarak geçen Kübra Ece’nin babası Yusuf Ece kızının intihar etmediğini öne sürerek, Milliyet’e şunları söyledi: “Kızım hayat dolu biriydi. Bir sorunu olsaydı mutlaka fark ederdik. Yaşamaktan, eğlenmekten keyif alan biri, durup dururken neden intihar etsin. O evde kızımın 15 yıllık arkadaşı da vardı. Peki neden engel olmadılar? Kış ayında cam da kapı da kapalı olur. Oturduğu yerden kalkıp, sessiz sedasız mı gitti balkona? Çıkarken hiç mi kimse görmedi? Kızım intihar edebilecek biri değildi. Akıllı ve güçlü biriydi. Bir de, olay aydınlanmadan o evdekiler neden hemen serbest bırakıldı? Kızımın ölümün aydınlanmasını istiyorum. Adalete güvenmek istiyoruz.”