Geri Dön

ODTÜ’ye 2. sıradaki Kök rektör atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl ilk defa, YÖK’ün belirlediği 3’er kişilik rektör öneri listeleri açıklanmadan dokuz üniversiteye rektör ataması yaptı.

ODTÜ’ye 2. sıradaki Kök rektör atandı

Açıklanan takvime göre 12 Temmuz’da yapılan rektörlük seçimlerinde ilk 6’ya giren isimler, 28-29 Temmuz’da YÖK Genel Kurulu’nda görüşülecek ve YÖK’ün belirlediği 3’er isimlik listeler, 1 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacaktı. Ancak yaşanan darbe girişiminin ardından, pek çok takvimdeki değişiklikten rektör seçimleri de etkilendi. YÖK’ün Erdoğan’a ilettiği liste, her zamankinden farklı olarak bu kez kamuoyuyla paylaşılmadı. Erdoğan, önceki akşam aralarında ODTÜ, Ankara, Gazi, Yıldız Teknik (YTÜ) gibi üniversitelerin bulunduğu dokuz yükseköğretim kurumunun rektörlerini atadı.
Rektör atamalarında en dikkati çeken üniversite Gazi Üniversitesi oldu. Mevcut rektör Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, darbe girişimi sonrası yapılan cemaat operasyonları kapsamında görevden alınan dört rektör arasındaydı. Büyükberber, üniversitede yapılan seçimlerde ise aday olmamıştı. Seçimde Prof. Dr. Derviş Yılmaz 261 oy alarak birinci olmuştu. Yılmaz’ı 236 oy ile Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Sacit Turanlı; Turanlı’yı da 208 oy ile Prof. Dr. A. Bülent Aytaç takip etmişti. Prof. Dr. İbrahim Uslan ile Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Safran ise 187’şer oy alarak 4. sırayı paylaşmışlardı. Erdoğan, listenin son sırasında yer alan Uslan’ı Gazi Üniversitesi’nin yeni rektörü olarak atadı. Uslan, 2007 seçimlerinde Ak Parti’nin Çanakkale Milletvekili adayı olmuş, ancak seçilememişti.
Ankara Üniversitesi’nin rektörü ise üniversitedeki seçimde de birinci olan mevcut rektör Prof. Dr. Erkan İbiş oldu.
‘Saygı duyacağım’
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde de mevcut rektör Prof. Dr. Ahmet Acar, görev süresi dolduğu için yeniden aday olmamıştı. Üniversite seçimlerinde Prof. Dr. Nevzat Özgüven 270 oy alarak açık ara birinci olmuştu. Ancak Erdoğan’ın seçimi Özgüven’den yana olmadı. Erdoğan, seçimlerde 117 oy alarak 2. sırada bulunan Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ü rektör atamayı tercih etti. Kök, seçimler öncesi öğretim üyelerine gönderdiği mailde, “Rektör adaylığımda üniversitemizin tercihine saygı göstereceğimi sizlerle paylaşırken, tüm öğretim üyelerimizin bu sürece yüksek katılımıyla katkı sağlayacağına olan inancımı da belirtmek isterim” demişti. Kök’ün kararı ile ilgili henüz bir netlik yok.
İnönü Üniversitesi seçimlerinde ise Prof. Dr. Ahmet Kızılay 359 oy ile birinci olmuştu. Erdoğan dün Kızılay’ı rektör olarak atadı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne de Erdoğan yeniden Prof. Dr. Süleyman Baykal’ı atadı. Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne de üniversite seçimlerinde 279 oy alan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu atandı. Mevcut rektör Prof. Dr. Yener Yörük ise az bir farkla 219 oy alarak ikinci olmuştu.

YTÜ’de Şahin dönemi

Darbe girişiminin ardından yapılan cemaat operasyonları kapsamında YTÜ’nün Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek de görevden alınmıştı. Yüksek 12 Temmuz’da yapılan üniversite seçimlerinde de aday olmamıştı. Erdoğan, Yüksek’in yerine dün, seçimlerde 267 oy alarak birinci olan Prof. Dr. Bahri Şahin’i rektör atadı.

Sosyal medya fenomeni üçüncü kez kaçak yollardan maymun alınca gözaltına alındıİstanbul’da sosyal medya üzerinden edindiği yüksek takipçi sayısıyla ve paylaşımlarıyla fenomen olan ve geçtiğimiz aylarda 2 defa CİTES kanuna aykırı şekilde yurda kaçak makak maymun sokup sahiplendiği gerekçesiyle gözaltına alınan Meriç İzgi tekrar gözaltına alındı. Bu sefer kız arkadaşıyla gözaltına alınan ve 3. Kez edindiği maymun elinden alınan İzgi'nin emniyetteki işlemleri sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber